Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τους Νέους ΕΡΓΟΤΕΛΗ, οι οποίοι επικράτησαν 2-3 των Κουνάβων στο γήπεδο των Αγιών Παρασκιών, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Βλατά ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα και μόλις στο 5ο του λεπτό άνοιξαν το σκορ, όταν έπειτα από μακρινή πάσα του Περσκέφα από δεξιά στον Θεοδωράκη, αυτός με σουτ πέτυχε το 0-1.

Εξίσου καλή και η συνέχεια για τους Νέους ΕΡΓΟΤΕΛΗ και στο 17’ μετά από έξοχο συνδυασμό του Γιάννη Σπυριδάκη με τον Τσαμαντιώτη, ο τελευταίος με πλασέ σημείωσε το 0-2.

Πολύ καλή στιγμή για γκολ είχαν οι Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ στο 41’ όταν ο Γιάννης Σπυριδάκης με φάουλ ανάγκασε τον τερματοφύλακα των Κουνάβων σε δύσκολη επέμβαση κόρνερ. Την εκτέλεση κόρνερ ανέλαβε ο ίδιος ο Σπυριδάκης φέρνοντας την μπάλα στην περιοχή, με τον Χότζα να μην μπορεί να τη στείλει στα δίχτυα σε εξ’ επαφής σουτ.

Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, στο 52’, ο Χρονάκης δέχθηκε τη μπάλα από fair play και με ατομική προσπάθεια πέτυχε το 1-2, για να χαθεί μεγάλη ευκαιρία για τους Νέους ΕΡΓΟΤΕΛΗ στο 60’ όταν το σουτ του Κρανιωτάκη από καλή θέση έφυγε μόλις άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα στο 62’ ο Χότζα κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Τσαμαντιώτης με τον τερματοφύλακα των Κουνάβων να αποκρούει. Ο διαιτητής διέταξε επανάληψη λόγω εισόδου παικτών στην περιοχή και στην δεύτερη εκτέλεση ο Σπυριδάκης έστειλε τη μπάλα άουτ.

Από το 73’ οι Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ αγωνιζόντουσαν με δέκα παίκτες όταν ο Χότζα υπέπεσε σε πέναλτι και είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή. Την εσχάτη των ποινών για τους Κουνάβους ανέλαβε ο Χρονάκης ο οποίος ισοφάρισε 2-2

Το γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση ήρθε στο 81’ όταν έπειτα από κόρνερ του Κουτάντου ο Γιάννης Σπυριδάκης με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα διχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δρακωνάκης και επόπτες οι Κατσογιάννης και Βασιλάκης.

Κουνάβοι: Σημαιάκης, Δοξαστάκης (83’Μαρκάκης), Κυπριωτάκης, Τζαγκαράκης, Γκιαουράκης, Μανουσάκης, Κυριακάκης, Χρονάκης, Χανιωτάκης (83’ Τσαβολάκης), Πρεντούλης, Αρβανίτης (37’ λ.τ. Νικάι, 82’ λ.τ Βαιρακταράκης).

Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Ιατράκης, Περσκέφα, Καρδουλάκης, Χότζα, Συριδάκης Μιχ., Παρασύρης (83’ Τζωρμπατζούδης), Κρανιωτάκης (75’ Φανουργιάκης), Σπυριδάκης Ιωα., Θεοδωράκης (67 λ.τ. Κόκκινος), Τσαμαντιώτης (67’ Τσακόνι), Ρεθεμνιωτάκης (75’ Κουτάντος).