Με ισοπαλία ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το νέο έτος οι Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ, με το 1-1 να είναι το σκορ της αναμέτρησης με τον Γιούχτα 2010 στις Αγιές Παρασκιές, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ΕΠΣΗ.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Βλατά ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αναμέτρηση και μόλις στο 8ο λεπτό της πήραν το προβάδισμα στο σκορ όταν ο Καλαϊτζάκης με έξοχο απευθείας φάουλ πέτυχε το 0-1. Παρά τις προσπάθειές τους και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν για δεύτερο γκολ, οι Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ δεν το κατάφεραν, με το 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία για τους Νέους ΕΡΓΟΤΕΛΗ ήρθε στο 70’ με το σουτ του Ντίσα να σταματά στο δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα στο 76’ οι γηπεδούχοι με σουτ του Χαλκιαδάκη ισοφάρισαν 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μάτσας Κ. και επόπτες οι Σκρεπετός Σ. και Ρεμεδιάκης Γ.

Γιούχτας 2010:  Καλυκάκης, Χαλεπάκης, Καλομοιράκης, Αντωνάκης, Φραγκουλάκης (46′ Μπόγρης Μ.), Ζωγραφάκης, Χαλκιαδάκης, Γιαλιτάκης, Παχάκης, Γριβάκης (70’ Ουστομανωλάκης), Μπεσιάν (λ.τ. 35′ Μπόγρης Ν.).

Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Δροσατάκης, Τβαούρι, Πουλιανάκης, Πλατοκούκης, Ντάγια, Καλαϊτζάκης Δ. (82′ Ντολοκάι), Τσακόνι, Ντίσα (82′ Γκιόνης), Ζούζουλας, Κόκκινος.