Με εύστοχο σουτ τριών πόντων σε «νεκρό» χρόνο του Μαϊστρέλη, η ομάδα μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο κλειστό της Τέντας, επικρατώντας 57-58 της Καλαμάτας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής μπάσκετ.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και εξαιρετικά αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ξεκίνησε καλύτερα και πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και με διαφορά που έφτασε τους 8 πόντους (2-10) στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν 12-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Καλαμάτα να παίρνει το προβάδισμα 28-23 στη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Καλές άμυνες, δύναμη, αλλά και λάθη ήταν τα χαρακτηριστικά και των δυο ομάδων στην επανάληψη, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συνεχείς.

Στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 57-55 υπέρ της Καλαμάτας, οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε βολές και στην αντεπίθεση ο πρώτος σκόρερ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ στον αγώνα Μαϊστρέλης, με σουτ τριών πόντων σε «νεκρό» χρόνο ευστόχησε και έδωσε την τεράστια νίκη για την ομάδα με 57-58.

Τα δεκάλεπτα του παιχνιδιού ήταν: 12-12, 28-23 (ημίχρονο), 39-41, 57-58.

Καλαμάτα (Π. Νώντας): Χατζηαγγελλου 4, Τσέλλος 8(2), Πέζος 3(1), Πολίτης 8(2), Σαλάι 9(1), Περρωτής 4, Καλογερόπουλος 1, Πετρίδης, Μαυροειδής 2, Φραγγέας, Νάκης 13(1), Μπάκας 4.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 1, Μαϊστρέλης 18(4), Δουλγεράκης, Μανιαδής 5, Χριστοδούλου, Γιαννακόπουλος, Χαμηλάκης, Καραλής 19(5), Γουμενάκης 2, Μπουμπάρης 13.