Στην κατάκτηση ακόμα μιας νίκης έφτασε η ομάδα μας, απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο της ομάδα του Αγίου Νικολάου, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ. Οι φίλαθλοι, που γέμισαν το κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού, παρακολούθησαν έναν αγώνα που κρίθηκε στο φινάλε. Ο Εργοτέλης βγήκε νικητής, διατηρώντας το απόλυτο των νικών και παραμένοντας ο απόλυτος άρχοντας του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Αλέξη Χριστοδούλου μπήκαν με όρεξη στο παρκέ και κατάφεραν πολύ γρήγορα να πετύχουν αρκετά καλάθια. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν άμεσα. Η πρώτη περίοδος «μοιράστηκε» και στις δύο ομάδες, με τον Άγιο Νικόλαο να πιέζει προς το τέλος αυτής και με ασφυκτική άμυνα να περιορίζει τον Εργοτέλη σε χαμηλό σκορ, 16-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε παρόμοιο ρυθμό, με την διαφορά ότι η ομάδα μας ήταν πιο αποτελεσματική στην επίθεση. Το ποσοστό ευστοχίας αυξήθηκε σημαντικά, όπως επίσης και η δημιουργικότητα, με αποτέλεσμα η διαφορά του σκορ μεταξύ των δύο ομάδων να αυξάνεται σταδιακά, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 33-28.

Η τρίτη περίοδος ήταν κομβική, ο Άγιος Νικόλαος BC κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον … Λιανδράκη. Ο ικανότατος αθλητής του Εργοτέλη ανέλαβε δράση και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας και δημιούργησε ξανά μία διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν επικίνδυνοι καθώς και πάλι αντέδρασαν άμεσα και δεν «επέτρεψαν» τη διαφορά στο σκορ να ξεφύγει, τελειώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 56-52.

Η τελευταία περίοδος ήταν επεισοδιακή, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ενώ ο διαιτητής του αγώνα με κάποιες "ανεξήγητες" τεχνικές ποινές στον πάγκο της ομάδας μας, επέτρεψε στον Άγιο Νικόλαο να παραμείνει κοντά στο σκορ. Ο Παντελής Χριστοδούλου, στο 35', έκανε το πέμπτο του φάουλ και αποχώρησε από το παρκέ. Νωρίτερα, αναγκαστικά αποχώρησε και ο Λιανδράκης, καθώς τραυματίστηκε. Ο αγώνας τελείωσε με το τελικό σκορ στο 72-69 και την ομάδα μας να πανηγυρίζει για ακόμα μία φορά φέτος.

Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ο Παντελής Χριστοδούλου δήλωσε τα εξής:

«Ξεκινήσαμε ιδανικά τον αγώνα. Δημιουργήσαμε μια αρκετά καλή διαφορά, την οποία όμως δεν καταφέραμε να κρατήσουμε, καθώς ανά διαστήματα χαλαρώναμε. Δεν διατηρούσαμε την ίδια ένταση και ρυθμό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το τέμπο του αγώνα να είναι «κυκλικό». Χτίζαμε μια διαφορά, την χάναμε και μας έφτανε ο Άγιος Νικόλαος, κατά το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Όσον αφορά το τελευταίο 1:35 του αγώνα, προσωπικά είναι κάτι που δεν έχω ξαναβιώσει, όσα χρόνια είμαι αθλητής καλαθοσφαίρισης. Δόθηκαν δύο αλλεπάλληλα αντιαθλητικά φάουλ, η διαφορά από τους 8 πόντους έπεφτε συνεχώς, έφτασε στους 2 πόντους … και τότε δόθηκε τεχνική ποινή, αλλά εν τέλει διαμορφώσαμε το τελικό σκορ του αγώνα και φτάσαμε σε ακόμη μία νίκη. Η αλήθεια είναι πως δεν πραγματοποιήσαμε και τη καλύτερή μας εμφάνιση. Ευτυχώς είχαμε τον Λιανδράκη σε εκπληκτική ημέρα. Υπήρξε κομβικός σε όλα τα διαστήματα που του ζητήθηκε να παίξει, παρά το ότι είχε τρία φάουλ από το πρώτο δεκάλεπτο. Ελπίζω να είναι καλά, να μην αποδειχθεί σοβαρός ο τραυματισμός του! Με τη σειρά μου, θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τους συμπαίκτες μου, καθώς στις τελευταίες φάσεις του αγώνα από δικές μου ενέργειες πήγε να χαθεί το παιχνίδι. Έκανα μια λάθος πάσα και υπέπεσα σε αντιαθλητικό φάουλ, το οποίο ουσιαστικά ήταν και το πέμπτο που έκανα. Από εδώ και πέρα πρέπει να δίνουμε το παρόν σε κάθε προπόνηση, να επιστρέψουν με το καλό και οι συμπαίκτες μας, Σκάνδαλος και Λαγουδάκης, των οποίων η απουσία έχει ισχυρό αντίκτυπο στην ομάδα. Στόχος μας είναι να παρουσιαστούμε όσο το δυνατό πιο έτοιμοι και δυνατοί στις εναπομείναντες αναμετρήσεις της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και ύστερα να κοιτάξουμε τα play – offs. Όσον αφορά τα παιχνίδια αυτά, προετοιμαζόμαστε για το κάθε ένα ξεχωριστά, η κάθε ομάδα διαφέρει από τις υπόλοιπες, πρέπει να ετοιμαζόμαστε με τον κατάλληλο τρόπο και να έχουμε το ιδανικό πλάνο, ώστε να προσαρμοζόμαστε σε κάθε παιχνίδι. Στο χέρι μας είναι να διαχειριστούμε τα παιχνίδια, είτε αυτά θεωρούνται εύκολα, δύσκολα ή βατά. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την παρουσία του σε ακόμη μία αναμέτρηση. Περιμένουμε το φίλαθλο κοινό μας και στις επερχόμενες σημαντικές αναμετρήσεις! »

Διαιτητές: Μπουζουνιεράκης, Λαμπράκης

Δεκάλεπτα: 16-15, 33-28(Ημιχ.), 56-52, 72-69

ΓΣ Εργοτέλης (Χριστοδούλου Α.): Ηλιάκης 8, Μπαρλιάς 2, Σταθάκης, Λυβιάκης, Θεοδωρίδης 20(3), Μαρκόπουλος 3(1), Χριστοδούλου Π. 5, Χλιαράς, Λιανδράκης 22(2), Υπτσόγλου, Ορφανουδάκης 4, Κριτσωτάκης 8(1).

Άγιος Νικόλαος BC (Δεμέτζος): Σταυρακάκης, Τζώρτζης 6(2), Μότσο 16, Γουμενάκης 19(2), Μαντέλλος, Σκαλαίος, Μηλάς 16, Σκανδαλάκης 10(1), Γκαμπέλης 2.

Με την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής, η ομάδα μας παραμένει πρώτη και αήττητη στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

11) Ηρόδοτος (16) 17 (1-15)*

Οι ομάδες με «*» έχουν πραγματοποιήσει το ρεπό τους, κατά τη διάρκεια του 2ου γύρου του πρωταθλήματος.