Δεύτερη στη σειρά νίκη για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ, ο οποίος επικράτησε του Κύδωνα 69-63 στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο, ισοφαρίζοντας τη σειρά των ημιτελικών της ΕΚΑΣΚ σε 2-2 και πλέον όλα για την πρόκριση θα κριθούν στον επόμενο αγώνα ο οποίος θα γίνει στα Χανιά.

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με τον Κύδωνα να καταφέρνει να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο +2.

Πολύ καλύτερος ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, κατάφερε όχι μόνο να ανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ, αλλά με ένα επιμέρους σερί 19-5, να κτίσει μια υπέρ του διαφορά 12 πόντων (57-45).

Η σωστή διαχείριση του αγώνα από τους γηπεδούχους στα τελευταία δέκα λεπτά, τους οδήγησε στη σημαντική νίκη, παρά την προσπάθεια της ομάδας των Χανιών να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 23-22, 38-40 (ημίχρονο), 57-45, 69-63

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Σταράκης, Αθανασιάδης 15(2), Μαϊστρέλης 9(3), Βερτούδος 16, Καλογεράκης 3, Κουμάκης 2, Χριστοδούλου 11(2), Μπελεφάνης 9, Καλέργης, Αλετράς, Πυργιώτης 2.

Κύδωνας (Γ. Ηλιάκης): Ξηρόφωτος, Λυρώνης 18(3), Λυσικάτος, Χολέβας 10, Ζανιδάκης 13(2), Μπορετός, Κατσουλάκης 2, Λουκάκης 15(1), Πρωτογεράκης 5.