Συνεχίζει το απόλυτο νικών το μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ, καθώς επικράτησε και του Ηροδότου 67-53 στα Δύο Αοράκια στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚ.

Ο αγώνας στο ξεκίνημά του ήταν αμφίρροπος με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και μάλιστα ο Ηρόδοτος κατάφερε να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα 8-11.

Εξίσου συναρπαστική ήταν και η συνέχεια του αγώνα, χωρίς κάποια από τις δύο να μπορέσει να πάρει σημαντική διαφορά, με το πρώτο εικοσάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού να έχει ισχνό προβάδισμα 27-28.

Η ευστοχία του Ηροδότου στα τρίποντα του έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων, 42-46, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα. Στα τελευταία καθοριστικά λεπτά της αναμέτρησης πάντως ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ βρήκε το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο και με καλή άμυνα, αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας την 8η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Καρανικόλα και Τσίγγου.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν: 8-11, 27-28 (ημίχρονο), 42-46, 67-53.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Σταρακης 7(2), Γουμενάκης 5, Μαϊστρέλης 9(3), Χλιαράς, Δαπουλάκης 2, Καραπάνος, Χριστοδούλου 1, Πυργιώτης 11, Σπηλιώπουλος 8(1), Καραλής 23(2)

Ηρόδοτος (Δ. Νασούφης): Ανασταστάκης 8(2), Μπορμπίδης 6, Λεφής 14(3), Γrύλλης 5(1), Πρωτογεράκης 14(2), Κατσαμάνης 3, Γκουτσίδης 3, Αποστολίδης.