Την ήττα 76-78 γνώρισε ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ από το Ηράκλειο στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού, στο πλαίσιο της Β’ φάσης του κυπέλλου της ΕΚΑΣΚ.

Σε έναν εξαιρετικά αμφίρροπο αγώνα ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ο οποίος αγωνίσθηκε χωρίς τους Σταράκη και Αθανασιάδη βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το Ηράκλειο να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +8. Η αντίδραση των κιτρινόμαυρων όμως και το επιμέρους 20-10, έδωσε στην ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη το προβάδισμα στο ημίχρονο.

Και πάλι το Ηράκλειο όμως κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να κτίσει μια υπέρ του διαφορά η οποία έφτασε ακόμα και στους 10 πόντους, με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να αντιδρά εκ νέου και να ισοφαρίζει 76-76, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα ένα αμφισβητούμενο φάουλ έστειλε στη γραμμή των βολών των Καλατζή, ο οποίος ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 76-78, καθώς αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε στη συνέχεια ο Δαπουλάκης.