Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής Μπάσκετ ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ, επικρατώντας 62-42 των Δρομέων Τρίπολης στο κλειστό του Λίντο για την 1η αγωνιστική.

Από το πρώτο τζάμπολ μέχρι και τη λήξη του αγώνα οι κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και σε κανένα σημείο του δεν απειλήθηκαν από τους Αρκάδες. Μόνο στα πρώτα δέκα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πρόβαλαν σθεναρή αντίσταση, με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ στη συνέχεια να έχει τον πρώτο λόγο, τον οποίο διατήρησε μέχρι τέλους.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και το επιμέρους 17-8 που είχε ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ στην τρίτη περίοδο έδωσε ουσιαστικά τη νίκη η οποία κατακτήθηκε και με ευρεία διαφορά.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 19-13, 33-24 (ημίχρονο), 50-32, 62-42

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Αναστασάκης 2, Αθανασιάδης 2,Μαϊστρέλης 8(2), Γουμενάκης 3(1), Μπουμπάρης 14, Μανιαδής, Χριστοδούλου 3, Κουμάκης 5(1), Γιαννακόπουλος 4, Χαμηλάκης, Καραλής 16(2)

Δρομείς Τρ. (Β. Αλικάκος): Παναγιωτόπουλος, Κόκορης 4(1), Μπάχα 5(1), Μαντίκος 9(1), Πασολάρι 2, Μπαλής 8(1), Σινανάι 3(1), Αγγουράς 3, Σακελλαράκος 2, Καρλής 6.