Στην παράταση έκαμψε την αντίσταση του Δίωνα Κυπαρισσίας ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ, επικρατώντας 75-73 για την 14η (εξ αναβολής ) αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ.

Σε έναν εξαιρετικά αμφίρροπο αγώνα, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του, ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ είχε την ψυχραιμία και τις σωστές επιλογές στα κρίσιμα λεπτά της παράτασης και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του σθεναρού Δίωνα.

Στο πρώτο μέρος ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ είχε το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει με περισσότερους από τέσσερις πόντους, με το ημίχρονο να λήγει 33-29. Στην επανάληψη ο Δίων ισορρόπησε και οι δύο μονομάχοι συμβάδιζαν στο σκορ και να οδηγούνται στην παράσταση. Εκεί ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ με καθαρό μυαλό κατάφερε να αξιοποιήσει τις περισσότερες επιθέσεις του και να πάρει στο τέλος τη δύσκολη και σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 20-17, 33-29 (ημίχρονο), 53-53, 69-69 κανονικός αγώνας, 75-73.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Μαρκόπουλος 17(5), Αθανασιάδης 3(1), Γουμενάκης 11(2), Μαχαιριανάκης 19(1), Μπουμπάρης 8, Μανιαδής, Χριστοδούλου, Κουμάκης, Γιαννακόπουλος 10, Χαμηλάκης, Καραλής 7.

Δίων Κυπ. (Χρ. Μυριούνης): Κωνσταντινόπουλος 3, Γιαννόπουλος Η., Κλεφτάκης 2, Οικονόμου 12, Καμαρινός 21(4), Τζαγισβίλι 10(1), Καραγιαννίδης 16(2), Γιαννοπουλος Χ.,  Πολιτόπουλος 15(4).