Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της ομάδας μας από τα Χανιά, μιας και κατάφερε να επιβληθεί του τοπικού Κύδων με σκορ 46-60, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα για τις δύο ομάδες. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και η ομάδα μας ήταν ιδιαίτερα δημιουργικές, παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να σκοράρουν πολλούς πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετικό. Ο Εργοτέλης ήταν ο κυρίαρχος του παρκέ, έφτασε σε υψηλά στάνταρ και δημιούργησε διψήφια διαφορά με το σκορ ημιχρόνου να είναι 23-36.

Για ακόμη έναν αγώνα το τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε καθοριστικό, για τη διαμόρφωση του τελικού σκορ. Ο Εργοτέλης δημιούργησε πολύ όμορφους συνδυασμούς και ανέβασε τον ρυθμό του αγώνα , με αποτέλεσμα οποιαδήποτε αντίδραση των γηπεδούχων να μην αποδώσει καρπούς.

Κατά τη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου φάνηκε η αξία της διαφοράς ασφαλείας που δημιουργήθηκε στη διάρκεια του προηγούμενου. Ο Κύδων με ένα σερί 7 πόντων πλησίασε τον Εργοτέλη, ο οποίος για περίπου 5 λεπτά παρέμενε στάσιμος. Εν τέλει, υπήρξε αντίδραση και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Αφού ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, ο αθλητής της ομάδας μας, Λευτέρης Λιανδράκης, ο οποίος υπήρξε και πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, δήλωσε τα εξής:

«Σήμερα πήραμε ακόμη ένα διπλό. Ήταν ιδιαίτερη αναμέτρηση, από τη στιγμή που είχαμε 3 απώλειες βασικών μας παικτών, παρόλα αυτά δεν μας επηρέασε σημαντικά. Παραμείναμε πιστοί στο πλάνο του τεχνικού τιμ της ομάδος μας, κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και φτάσαμε σε ακόμη μία νίκη. Δεν ήρθε και με τον πιο εύκολο τρόπο, αλλά καταφέραμε να επιβάλουμε το ρυθμό μας και το παιχνίδι μας σε αρκετά σημεία, άρα τα πράγματα «ήρθαν», όπως τα είχαμε σχεδιάσει. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Κύδων. Πάμε για το επόμενο ματς τώρα, Ευελπιστώ με μεγαλύτερα ποσοστά ευστοχίας ! »

Διαιτητές: Χριστινάκης, Τεπερίδης

Δεκάλεπτα:13-15, 23-36(Ημιχ.), 32-52, 46-60

Α.Ο. Κύδων (Κωνσταντουδάκης): Καπαδουκάκης 2, Καλογήρου, Καβαλιεράτος, Χολέβας 11 (1), Σισώης, Γεγιτσίδης 2, Πατεράκης 2, Καράκος 5, Κικίδας, Μαυρεδάκης 9, Κουτσαντωνάκης 8, Λουκάκης 7

Γ.Σ. Εργοτέλης (Χριστοδούλου): Ηλιάκης 1, Γιαμνιαδάκης 5 (1), Λαγουδάκης 11 (3), Λυβιάκης 3 (1), Θεοδωρίδης 8 (1), Υπτσόγλου, Μπαντουβάς, Χλιαράς 2, Λιανδράκης 17, Κατσαμάνης, Ορφανουδάκης 10, Μυλωνάκης 3 (1)

Η ομάδα μας ύστερα από 6 αγωνιστικές, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο, μιας και έχει πραγματοποιήσει το ρεπό της, βρίσκεται στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αήττητη και κοιτάζει με αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αναλυτικά, μετά την ολοκλήρωση και της 6ης αγωνιστικής, η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής: