Ήττα 51-48 για το μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ στα Χανιά και το κλειστό Ακρωτηρίου από την τοπική ομάδα την προ τελευταια αγωνιστική της κανονική περιόδου του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚ.

Η ήττα αυτή ήταν η 4η για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ, ο οποίος οριστικά πλέον θα βρει στο δρόμο του στα play offs τον Κύδωνα. Η κιτρινόμαυρη ομάδα δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, παρουσιάζοντας μεγάλη αστοχία στις βολές, καθώς τελείωσε την αναμέτρηση με 16/36.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα, καταφέρνοντας μάλιστα μέχρι την 3η περίοδο να έχουν διψήφια υπέρ τους διαφορά. Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ έκανε την αντεπίθεσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπαθώντας να πετύχει την ανατροπή, κάτι που όμως δεν κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν: 16-9, 30-19 (ημίχρονο) 43-34, 51-48

Α. Ο. Ακρωτηρίου (Θ. Αζάς): Πεντάρης 12, Πεδιαδίτης, Νακόπουλος 13, Γεωργίας, Μπασιάς, Μποτωνάκης 2, Μαρινάκης 9(1), Μπόχτης 8(2), Μήλας 7

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 13(1), Μαϊστρέλης 6(1), Καλογεράκης, Δαπουλάκης 3, Χριστοδούλου 5, Μπελεφάντης 7, Καλλέργης 1, Αλετράς 9, Πυργιώτης 4.