Δεν κατάφερε να ξεκινήσει θετικά τις υποχρεώσεις της για το νέο έτος η ομάδα μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ η οποία γνώρισε την ήττα 67-50 στην Αγυιά από τον τοπικό Αίολο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής.

Μολονότι ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και ξεκίνησε παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Μετά την πολύ καλή πρώτη περίοδο η οποία ολοκληρώθηκε με τους κιτρινόμαυρους να είναι μπροστά στο σκορ 13-19, οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο αντεπιτέθηκαν με ένα επιμέρους 21-9, έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ.

Παρά τη βελτίωση της εικόνας του ΕΡΓΟΤΕΛΗ στη συνέχεια, ο Αίολος συνέχισε να έχει το προβάδισμα, κάτι που διατήρησε μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν: 13-19, 34-28, 50-40, 67-50

Αίολος Αγυιάς: Βουρνάς 7, Παπαβασιλόπουλος 4, Θανόπουλος 9 (1), Γιαννικόπουλος 6, Μαναβόπουλος 19, Αγγελακόπουλος 10 (2), Χατζόπουλος 4, Κάλλης 6 (2), Γοργότσης 2, Βαλάης, Κωνσταντόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Μαχαιριανάκης 11, Γουμενάκης 9 (1), Κουμάκης 2, Καραλής 5, Μπουμπάρης 5, Αθανασιάδης 8, Γιαννακόπουλος 6, Μαϊστρέλης 3 (1), Μπουραντάς 1.

Πηγή φωτογραφίας: matchnews.gr