Με νίκη ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Β1 ΕΠΣΗ τα Κανάρια, τα οποία επιβλήθηκαν 1-3 των Νέων Ηροδότου στο γήπεδο «Γ. Σκουρέλλος», για την 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με τη νίκη τους αυτή τα Κανάρια τερμάτισαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης στο 30’ ο Χαλκιαδάκης έδωσε στον Τσαμαντιώτη, το πλασέ του οποίου έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί των γηπεδούχων. Πέντε λεπτά αργότερα όμως στο 35’ έγινε το 0-1 με σουτ του Μουρτζάκη, έπειτα από ωραία πάσα του Θεοδωράκη.

Η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς στο 37’ ο Παντερής με πλασέ ισοφάρισε 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο, καθώς στο 39’ ο Ζερβός έκοψε την τελευταία στιγμή τον Χαλκιαδάκη από πλεονεκτική θέση.

Στο 63’ μετά από κόρνερ του Τσαμαντιώτη και κεφαλιά Αναστασιάδη, η μπάλα οριακά δεν πέρασε τη γραμμή του τέρματος σύμφωνα με την υπόδειξη του επόπτη, ενώ στο 79’ ο Ζερβός εξουδετέρωσε κοντινό πλασέ του Αναστασιάδη. Το 1-2 έγινε στο 85’ όταν μετά από φάουλ του Τζαγκαράκη η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κόκκας την έστειλε στα δίχτυα.

Μεγάλη ευκαιρία για τους Νέους Ηροδότου χάθηκε στο 92’ όταν το σουτ του Χαλκιαδάκη το έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Κόκκας, ενώ στο 94’ ο Θεοδωράκης έπειτα από πάσα του Τζαγκαράκη διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Περτσελάκης Γ. και επόπτες οι Μαστορίδης Δ. και Φαρσάρης Ε.

Νέοι Ηροδότου: Ζερβός, Χιωτάκης, Κουρουγκιαβούρης, Βασιλάκης (46’ Τζαβαλίδης), Χαλκιαδάκης, Σιδηρόπουλος, Στρατάκης (58’ Γκιόκα), Καρπουζάκης, Κυπριωτάκης (64’ Χρονάκης), Μισάι, Παντερής.

Κανάρια: Βούλγαρης, Χαραλαμπάκης, Τζαγκαράκης, Κόκκας, Κριτσωτάκης (46’ Φαζάκης), Τσακόνι, Χότζα, Χαλκιαδάκης, Μουρτζάκης (58’ Αναστασιάδης), Θεοδωράκης, Τσαμαντιώτης (64’ Ανδρουλάκης).