Μια ακόμα νίκη που τα κρατάνε στην κορυφή της βαθμολογίας πέτυχαν τα Κανάρια που επιβλήθηκαν 2-1 του Μαραθώνα στα Καλέσα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣΗ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφεραν στο 10ο λεπτό να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Ρογδάκη μέσα από την περιοχή. Τα Κανάρια αντέδρασαν και στο 26’ έχασαν καλή ευκαιρία για γκολ όταν ο Σπανάκης με σουτ από δεξιά ανάγκασε τον Δρακωνάκη σε δύσκολη επέμβαση.

Η υπεροχή των Καναρίων συνεχίσθηκε και στο 30’ ο Σπανάκης ισοφάρισε 1-1 με πλασέ, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική σέντρα του Κτιστάκη από αριστερά. Εννέα λεπτά αργότερα στο 39’ ο Μαυροειδής έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή και ωραία ατομική ενέργεια σημείωσε το 1-2, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης τα Κανάρια έφτασαν μια ανάσα από ακόμα γκολ, όμως στο 47΄ο Βασιλάκης με απευθείας κτύπημα φάουλ είδε τη μπάλα στα σταματά στο κάθετο δοκάρι. Η «απάντηση» του Μαραθώνα ήρθε στο 65’ με διπλή χαμένη ευκαιρία και τον Παπαδάκη να αποκρούει θεαματικά.

Οι τελευταίες καλές στιγμή του αγώνα ήταν στο 79’ όταν ο Πασπαράκης βρέθηκε απέναντι στον Δρακωνάκη, χωρίς να μπορέσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και στο 94’ με τον Δρακωνάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ του σουτ του Σπανάκη, με το 1-2 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μάτσας Κ. και επόπτες οι Μπιμπάκης Α. και Παρασύρης Γ.

Μαραθώνας: Δρακωνάκης, Κτιστάκης, Χουστουλάκης, Σερλιδάκης, Βιδοζαχαράκης (63’ Σχοιναράκης), Βραχασωτάκης, Στειακάκης (55’ Βερτουδάκης), Ρογδάκης, Μαγούλιος, Ρουμπάκης, Μάτσα.

Κανάρια: Παπαδάκης, Μαυροειδής, Πανδερμαράκης (63’ Βασιλειάδης), Βασιλάκης Νικ., Γκαρής, Κατσαβούνης, Κτιστάκης (70’ Σέλε), Κατσούρι (46’ Φοβάκης), Καρπαθάκης (46’ Πασπαράκης), Βασιλάκης Μαν. (55’ Βασιλείου), Σπανάκης.