Με επιβλητική νίκη 4-1 επί του Πήγασου, τα Κανάρια πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Παρά τη διαφορά κατηγορίας των δύο ομάδων, τα Κανάρια κατάφεραν με καλό ποδόσφαιρο να πάρουν τη νίκη. Με το πρώτο ημίχρονο να είναι μοιρασμένο, τα Κανάρια είχαν στο 16’ την πρώτη τους καλή στιγμή όταν το δυνατό σουτ του Κατσαβούνη πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Στο 27’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή όταν ο Αγγελής σούταρε από καλή θέση, με τον Παπαδάκη να αποκρούει σταθερά.

Το σκορ άνοιξε στο 40’ όταν έπειτα από σύγχυση στην άμυνα του Πήγασου και ασθενή απόκρουση του Κασσαπάκη, ο Καρπαθάκης με σουτ πέτυχε το 1-0. Μεγάλη ευκαιρία για γκολ χάθηκε για τα Κανάρια στο 44’ όταν ο τερματοφύλακας του Πήγασου έδιωξε δύσκολα με τα πόδια το πλασέ του Κτιστάκη.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν στο 63’ να ισοφαρίσουν 1-1 με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Σωμαράκη. Τα Κανάρια ανέκτησαν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και στο 78’ με ατομική προσπάθεια ο Πασπαράκης σημείωσε το 2-1, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η υπεροχή των Καναρίων συνεχίσθηκε στο 82’ ο Σέλε ανέβασε το σκορ στο 3-1, για να διαμορφώσει το τελικό 4-1 ο Φοβάκης στο 93’.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δασκαλάκης Α. και επόπτες οι Βασιλάκης Α. και Καλαϊτζής Γ.

Κανάρια: Παπαδάκης, Βασιλειάδης, Πανδερμαράκης, Βασιλάκης Νικ., Γκαρής, Κατσαβούνης, Κτιστάκης, Βασιλείου (58’ Πάπα 90' λ.τ. Μαυροειδής), Καρπαθάκης (58’ Φοβάκης), Βασιλάκης Μαν. (58’ Πασπαράκης), Σέλε (83’ Κατσούρι).

Πήγασος: Κασσαπάκης, Κενδριστάκης, Καταρτζής, Φαιδρος, Κυριακάκης, Τσουγκράνης, Σωμαράκης, Τσαγκαράκης (86’ Εργαζάκης), Κανταρτζής, Αγγελής, Μπουμπάκης.