Ευρεία νίκη για τα Κανάρια τα οποία επικράτησαν 5-1 του Ηρακλή Νιπιδιτού στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β1 ΕΠΣΗ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό, με σουτ του Περσκέφα, ενώ συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν ένα τέταρτο αργότερα στο 30’ να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Κόκκινος με ωραία προσπάθεια και σουτ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η αντίδραση του Ηρακλή Νιπιδιτού ήρθε με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49’ όταν ο Βιολάκης με ατομική προσπάθεια μείωσε 2-1. Το τέρμα αυτό δεν πτόησε τα Κανάρια, καθώς συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στο 73’ με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή ο Νικολακάκης διαμόρφωσε το 3-1

Πέντε λεπτά αργότερα στο 78’ μετά από ωραία αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στον Βίλα και αυτός με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ανέβασε το σκορ στο 4-1. Στο 85’ ο Νικολακάκης έχασε μοναδική ευκαιρία για γκολ όταν το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι, κάτι που πέτυχε όμως στο 89΄ με πλασέ, όταν διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδοσπυριδάκης Ε. και επόπτες οι Κουτσογιάννης Η. και Καζόγλου Χ.

Κανάρια: Γαλανάκης, Σταμπουλής, Περσκέφα, Τσέρος, Χότζα, Παρασύρης, Ρεθεμνιωτάκης, Κοζανίδης (50’ Μυλωνάκης), Κόκκινος (57’ Κρανιωτάκης), Τσαγκαράκης (72’ Ντολακάι), Φανουργιάκης (64’ Βίλα).

Ηρακλής Νιπ.: Δαγκωνάκης, Κοτζιάς Π. (46' Τριανταφυλλάκης), Δασκαλάκης, Κοτζιάς Μ. (46' Θεοδωράκης), Κασωτάκης (80' Μουστακάκης), Στεφανάκης, Τιτομιχελάκης, Παντελάκης, Βιολάκης, Παπαδάκης, Χρονάκης (75' Γαλανός).