Νίκη 2-1 για τα Κανάρια επί του Εθνικού στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β1 ΕΠΣΗ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφεραν μόλις στο 5ο της λεπτό να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Τότος με σουτ άνοιξε το σκορ πετυχαίνοντας το 0-1. Λίγο αργότερα στο 18’ ο Ζουρνατζίδης έχασε σημαντική ευκαιρία για το 0-2, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε το δοκάρι

Στη συνέχεια τα Κανάρια όχι μόνο ισορρόπησαν, αλλά πήραν και τον έλεγχο του αγώνα, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για ισοφάριση όταν στο 23’ το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Ρεθεμνιωτάκη, με αποτέλεσμα το 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Συνεχίζοντας τις προσπάθειές τους στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, τις είδαν να καρποφορούν στο 74’ με τον Τσορμπατζούδη να ισοφαρίζει 1-1, ενώ στο 84’ ο Ρεθεμνιωτάκης πέτυχε το 2-1, σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης δίνοντας τη νίκη στα Κανάρια.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αδαμάκης Θ., με επόπτες τους Ελευθεράκη και Γαλενιανό.

Κανάρια: Γεωργαντάς, Περσκέφα, Τβαούρι (70’ Τσορμπατζούδης), Τσέρος, Χότζα, Παρασύρης (48’ Κοζανίδης), Ρεθεμνιωτάκης, Σταμπουλής, Κρανιωτάκης (55’ Τσαγκαράκης), Κόκκινος, Φανουργιάκης (53’ Νικολακάκης).

Εθνικός: Κοτσίνης, Στεργίου, Βρέντζος, Ζουρνατζίδης, Λίτινας, Θαλασσινός, Βελαώρας, Κονίδης, Γιαννόπουλος, Τότος, Μαρκουλάκης.