Την ευκαιρία να πάρουν μια (τυπικά) εκτός έδρας νίκη έχασαν τα Κανάρια, με το ισόπαλο 3-3 κόντρα στον Εθνικό για την 16η αγωνιστική της Β1 ΕΠΣΗ.

Στην κοινή έδρα των δύο ομάδων, το γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-3, με τον Εθνικό όμως να καταφέρνει να ισοφαρίζει και στο τέλος να παίρνει έναν ανέλπιστο βαθμό. Πρωταγωνιστικής για τα Κανάρια ο Νικολακάκης ο οποίος πέτυχε και τα τρία γκολ.

Το 0-1 έγινε στο 16’ με σουτ του Νικολακάκη, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 25’ μετά από σέντρα του Κρανιωτάκη σημείωσε το 0-2, με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Στο 50’ και πάλι ο Νικολακάκης ανέβασε το σκορ στο 0-3, για να ακολουθήσει η ανασύνταξη και αντεπίθεση των γηπεδούχων…

Με δύο γκολ ο Βελαώρας σε τέσσερα λεπτά, στο 60’ και το 63’ μείωσε 2-3, ενώ δέκα λεπτά αργότερα στο 73’ ο Λίτινας ισοφάρισε 3-3. Ακόμα και τότε όμως τα Κανάρια θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, όμως στο 82’ ο Νικολακάκης αστόχησε σε κτύπημα πέναλτι, ενώ στο 90’ ο Σάμπρι είχε σουτ στο δοκάρι.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Συναδινάκης Κ. και επόπτες οι Σίσκος Τ. και Θέμελη Π.

Εθνικός: Ραπούσης, Μαρκουλάκης, Βρέντζος, Μαυρογιάννης, Λίτινας, Θαλασσινός, Βελαώρας, Στεργίου (85’ Σαρόκο), Γιαννόπουλος (60’ Κοκοσάλης), Τότος, Κοτσίνης.

Κανάρια: Γαλανάκης Γ., Τσακιράκης, Γαλανάκης Μ., Τβαούρι, Πλατοκούκης (65’ Κοζανίδης), Κουτάντος (53’ Ντολλακάι), Ρεθεμνιωτάκης, Σφακιανάκης, Νικολακάκης, Τσαγκαράκης (74’ Σάμπρι), Κρανιωτάκης (62’ Κόκκινος).