Ήττα 2-0 για την Γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΕΡΓΟΤΕΛΗ στον τελευταίο της εφετινό αγώνα, κόντρα στην πρωταθλήτρια ομάδα του ΠΑΟΚ στη Νέα Μεσημβρία.

Ο αγώνας είχε τη μορφή φιέστας για τις γηπεδούχες οι οποίες ανεξαρτήτως αποτελέσματος είχαν κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή, με τις παίκτριες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ να αναγνωρίζουν και να συγχαίρουν τις συναθλήτριές τους του ΠΑΟΚ, κάνοντας το γνωστό «πασίγιο» κατά την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο, σε μια κίνηση ευγενούς άμιλλας και «ευ αγωνίζεσθαι».

Πηγή φωτογραφίας: paok24.com

Στον αγωνιστικό τομέα η αναμέτρηση ήταν μοιρασμένη και χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στο πρώτο ημίωρο, φτάνοντας στο 31’ όταν η Μήτκου με ωραίο ψιλοκρεμαστό πλασέ από μακρινή απόσταση πέτυχε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Καλή στιγμή για γκολ είχαν οι γηπεδούχες και λίγο αργότερα όμως το σουτ της Μπασούρη βρήκε το δοκάρι, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτο μέρους.

Στην επανάληψη ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ισορρόπησε και είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ένα σουτ της Ακίντα στο 60’ που έφυγε άουτ. Οι παίκτριες της Γιάννας Δούκα συνέχισαν να πιέζουν και στο 65’ είχαν μοναδική ευκαιρία για γκολ, όμως το σουτ της Μπράουν σταμάτησε στο δοκάρι.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 92’ όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε χέρι της Ξυλούρη, με την Μήτκου να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κόκκινος και επόπτες οι Κώστογλου και Χρυσαϊδής.

ΠΑΟΚ: Χατζηχαριστού (87’ Μπουρντούνη) , Σμιλίνκοβιτς, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μάρκα, Μήτκου, Χαλασογιάννη, Ακίντα, Μπασούρη (93’ Καλέση), Μπουζίνου (93’ Βαρδαλή), Μπαξεβάνου (76’ Ρουμελιώτη).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Γρηγοριάδου, Τζόνσον, Μπράουν, Δρακωνάκη (65’ Φανουράκη), Κιουτάχιαλη (76’ Καλέση), Σιδηρά (85’ Σημαιάκη), Ραπάνη, Κωνσταντοπούλου, Γουνάκη (85’ Σαριδάκη), Ξέρα, Ξυλούρη.