Ήττα 1-0 για τη Γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΕΡΓΟΤΕΛΗ από τις Αβαντίδες Χαλκίδας στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας.

Παρά την καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τις πολλές χαμένες ευκαιρίες που είχαν οι παίκτριες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ, δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα σε έναν αγώνα με πολύ πάθος, στον οποίο οι φιλοξενούμενες είχαν την ουσία και το γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 3ο λεπτό όταν το σουτ της Σαριδάκη πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 12’ η Ραπάνη με δυνατό πλασέ ανάγκασε την Αλεξάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα στο 14’ η Σαριδάκη με ωραίο φάουλ είδε τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ, ενώ η πρώτη καλή στιγμή για τις φιλοξενούμενες ήταν στο 15’ με το σουτ της Λάπα έπειτα από λάθος της άμυνας να καταλήγει άουτ.

Στο 39’ οι Αβαντίδες πέτυχαν το 0-1, όταν έπειτα από κόρνερ και κεφαλιά της Χριστοφορίδη, παρά την επέμβαση της Γρηγοριάδου η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα. Στο 42’ η Ραπάνη με σουτ δεν βρήκε στόχο, ενώ στην εκπνοή του πρώτου μέρους και στην μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του ΕΡΓΟΤΕΛΗ, η Δρακογιαννάκη με σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Καλές στιγμές για γκολ είχαν και η Ζήγρα  στο 59’ και η Ξέρα στο 57’ όμως τα σουτ που επιχείρησαν έφυγαν σύριζα άουτ, ενώ στο 58’ οι φιλοξενούμενες έχασαν ευκαιρία με την Γρηγοριάδου να εξουδετερώνει με διπλή επέμβαση του σουτ της Παχάκη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κουκλάκης, με επόπτες τον Μαρκετάκη και την Στεφανίδου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Γρηγοριάδου, Καλέση, Φανουράκη, Σαριδάκη (73’ Σαμιωτάκη), Ξέρα, Δρακογιαννάκη, Χαριτάκη, Δρακωνάκη, Ζήγρα (71’ Ρέιγκ), Ηλιάδη, Ραπάνη

Αβάντες Χ.: Αλεξάκη, Νεοφύτου, Μελισσού, Αρκουλή, Λάπα, Τζαφέρη, Μπαδά, Λόγου (69 Μυρτολάρι), Χριστοφορίδη, Ντζάνη (90’ Τζεβελέκου), Παχάκη (84’ Γαγάρα).