Το απόγευμα του Σαββάτου, η ομάδα μας κατάφερε να φύγει με τρεις πολύτιμους βαθμούς από την έδρα της Χερσονήσου και έχοντας πλέον πάρει «βαθμολογική ανάσα» κοιτάζει με μεγαλύτερη άνεση τα επερχόμενα απαιτητικά παιχνίδια.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε μόλις στο 7΄ ο Ταγγίνης, ο οποίος με μια εκπληκτική ατομική προσπάθεια, τρίπλαρε και προσπέρασε όποιον αμυντικό της γηπεδούχου ομάδας βρήκε μπροστά του και με ένα αποτελεσματικό πλασέ έστειλε τη μπάλα ψηλά στο κέντρο της εστίας της Χερσονήσου.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τόσο η ομάδα μας, όσο και η Χερσόνησος είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ. Από τη πλευρά μας ο Ντίσα βρέθηκε πολύ κοντά να σκοράρει, σημειώνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες, ενώ τόσο η αμυντική γραμμή της ομάδας, όσο και ο τερματοφύλακάς μας, όταν χρειάστηκε έπραξαν τα δέοντα και εξουδετέρωσαν τις όποιες επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-1, αλλά υπήρχε και αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ του Εργοτέλη, καθώς λίγα λεπτά πριν το σφύριγμα λήξης του πρώτου ημιχρόνου, ο Σταυριανός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας προσπάθησε να διαχειριστεί το υπερ της σκορ, ψάχνοντας παράλληλα την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της. Εκμεταλλευόμενη την αριθμητική υπεροχή δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, χωρίς κάποια να καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι, σημείωσαν δύο μεγάλες ευκαιρίες, μία στην αρχή και μία στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά δεν έφτασαν στην ισοφάριση.

Με το σφύριγμα της λήξης, ποδοσφαιριστές και φίλαθλοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς, καθώς μια δυσκολη εβδομάδα, με τρία σημαντικά ματς, ολοκληρώθηκε με το απόλυτο των νικών. Μάλιστα, η ομάδα μας παρέμεινε αήττητη για το 2024.

ΓΣ Εργοτέλης (Ξημεράκης–Κουτίδης): Μιράσι, Κορνάρος, Μαυροειδής, Πλατοκούκης, Μερκουλίδης, Φαϊτάκης, Χότζα, Ταγγίνης (83΄ Κρασανάκης), Παναγιωτάκης (75΄ Σφακιανάκης), Ντίσα, Φθενάκης.

Χερσόνησος (Βαρδάκης): Δημαράκης, Ζαρκαδούλας, Ντελάκης, Φερεντίνος, Αρχοντάκης, Ψωρογιάννης, Καπετανάκης, Ντρεϊάι, Σταυριανός, Κομσίου (73΄ Στεργίου), Φρόκου (73΄ Τραπιέρης).

Η διοίκηση του ΓΣ Εργοτέλη θα ήθελε για ακόμα ένα παιχνίδι, να ευχαριστήσει το φίλαθλο κοινό του Συλλόγου, που συνεχίζει να σπρώχνει την ομάδα σε όλα τα εντός και τα εκτός έδρας παιχνίδια, με όλο και μεγαλύτερο ενθουσιασμό στα θετικά αποτελέσματα.