Το τελευταίο φιλικό των «κιτρινόμαυρων» στο Βελιγράδι δεν στέφθηκε με επιτυχία, μιας και έχασε από την κυπριακή ΑΠΟΠ με σκορ 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρμα...

Το τελευταίο φιλικό των «κιτρινόμαυρων» στο Βελιγράδι δεν στέφθηκε με επιτυχία, μιας και έχασε από την κυπριακή ΑΠΟΠ με σκορ 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ο Ολισαντέμπε στο 64ό λεπτό. Τα παιδιά του Νίκου Καραγεωργίου πάλεψαν για να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα από τη Σερβία, αλλά αυτό δεν ήταν εφικτό λόγω της ατυχίας και του πιασίματος που νιώθουν οι παίκτες, εφόσον είναι ακόμα σε στάδιο προετοιμασίας. Οι κρητικοί στάθηκαν αξιοπρεπέστατα στο γήπεδο, έχοντας δυο πολλή καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Στο 20’ ο Κοιλιάρας θα σουτάρει, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Νέγκρι. Ενώ στο 39ό λεπτό, ο Νατσέφσκι, στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνος, θα βγει τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΠΟΠ θα νικήσει τον Σκοπιανό επιθετικό.
Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές, εμφανώς πιασμένες (λόγω προετοιμασίας) μέχρι το 60’ δεν είχαν κάνει καμία ευκαιρία. Ο προπονητής του Εργοτέλη στο 60ό λεπτό αντικατέστησε τους Κοιλιάρα, Τάσιτς, Κουτσιανικούλη και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Φραγκουλάκη, Καρέλη και Ματθαιάκη. Τέσσερα λεπτά αργότερα, (64’), ο γνωστός σε όλους μας (από την θητεία του στο Ελληνικό πρωτάθλημα) Εμμάνουελ Ολισαντέμπε, πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Στο 72’ ο Καρέλης δοκίμασε το πόδι του με σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ. Στο 75’ θα αντικατασταθούν άλλη μια τριάδα παικτών με τους Χάτζι, Τζούνιορ, Γραμμόζη να περνούν εκτός αγωνιστικού χώρου και τους Κοιλιάρα Γ., Κεφαλούκο και Πηγιάκη να περνούν στην θέση τους. Στο 84ό λεπτό, ο Φραγκουλάκης σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της κυπριακής ομάδας έδιωξε με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ.