Γήπεδο: Αγίου Γεωργίου Νέας Κρήνης Διαιτητής: Γκορτζίλας Σκόρερ: 10’, 57’, Χατζηβασιλειάδης, 20’, 66’ Κάνουλας, 41’, 58’, Γιάννου – 88’ Χρυσοφάκης Την πρώτη τους ...

Γήπεδο: Αγίου Γεωργίου Νέας Κρήνης
Διαιτητής: Γκορτζίλας
Σκόρερ: 10’, 57’, Χατζηβασιλειάδης, 20’, 66’ Κάνουλας, 41’, 58’, Γιάννου – 88’ Χρυσοφάκης

Την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα δέχθηκε σήμερα η ομάδα νέων του Εργοτέλη για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος νέων. Η «δική μας ομάδα» ηττήθηκε από την αντίστοιχη της Καλαμαριάς με το «βαρύ» σκορ 6-1, σκορ που δεν αντικατροπτίζει την εικόνα του αγώνος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με σκόρερ τον Χατζηβασιλειάδη στο 10ό λεπτό και ευτύχησαν πολύ γρήγορα να πετύχουν και δεύτερο τέρμα δέκα λεπτά αργότερα αυτή τη φορά με σκόρερ τον Κάνουλα. Η «δικής μας ομάδα» μετά από το δεύτερο τέρμα που δέχθηκε ανέβηκε και πήρε πρωτοβουλίες αλλά οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν καρποφόρησαν. Λίγο πριν το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 41ό λεπτό ο Γιάννου θα σημειώσει και τρίτο τέρμα για την ομάδα του, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.
Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Βασίλη Πλεσίτη να πιέζουν τους γηπεδούχους για να μειώσουν το δείκτη του σκορ, όμως από μια ανύποπτη φάση ο Χατζηβασιλειάδης στο 57’ θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και συνάμα το τέταρτο για την ομάδα της Καλαμαριάς. Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για τους γηπεδούχους, ένα λεπτό αργότερα ο Γιάννου θα σημειώσει κι άλλο γκολ, κάνοντας το 5-0.
Στο 66ό λεπτό οι γηπεδούχοι θα πετύχουν το τελευταίο τους τέρμα με σκόρερ τον Κάνουλα, σημειώνοντας το έκτο γκολ για τους Θεσσαλονικείς.
Οι ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη μείωσαν τον δείκτη του σκορ δυο λεπτά πριν την λήξη του αγώνος (88’) με σκόρερ τον Χρυσοφάκη, κάνοντας το 6-1.
Αξίζει να αναφέρουμε πως οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, μιας και αποβλήθηκε ο Ζαλώνης στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Νέοι Εργοτέλη: Καβουσάκης, Κανδυλάκης (73’ Σαρρής), Σεληνιωτάκης, Πηγιάκης, Χαλκιαδάκης (53’ Ανωγειαννάκης), Πουλάκης (73’ Ανυφαντάκης), Γιακουμάκης (62 Παπαδογιαννάκης), Χρυσοφάκης, Καρυωτάκης, Δρακούλης (55’ Αποστολάκης), Καρέλης.

Νέοι Απόλλων Καλαμαριάς: Μπαντής, Σκέντο, Σαμαράς (79’ Λόλης), Αντωνιάδης, Ζαλώνης, Σέργας, Κάνουλας (85’ Παναγιωτίδης), Καϊάφας (69’ Μαλακόζης), Γιάννου, Χρυμπάκης, Χατζηβασιλειάδης.