Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Εργοτέλη, που επικράτησε του Ηρακλή με 0-1 μέσα στο Καυτατζόγλειο στάδιο. Ο Ηρακλής είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα ...

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Εργοτέλη, που επικράτησε του Ηρακλή με 0-1 μέσα στο Καυτατζόγλειο στάδιο.
Ο Ηρακλής είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα είχε και δοκάρι με τον Παπαδόπουλο στο 16’. Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο Εργοτέλης ισορρόπησε τον αγώνα και με γκολ του Μελισσά στο 80ό λεπτό, ξεκινάει με το «δεξί» την φετινή του πορεία στο πρωτάθλημα της
Superleague.

Καυτατζόγλειο
στάδιο, Θεσσαλονίκη.

Ώρα έναρξης: 19:00 (Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2007)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λ. Πολατιάν (Πέλλας)
ΒΟΗΘΟΙ: Κ. Βλάχος (Γρεβενών), Ι. Σταματόγλου (Καβάλας)

Α’ Ημίχρονο

1' Mετά το ένα λεπτό σιγής στη μνήμη των νεκρών από τις καταστροφικές πυρκαγιές το παιχνίδι ξεκίνησε...
5' Μακρινό σουτ του Τζούνιορ, η μπάλα στα χέρια του Πάρντο.
8’ Σουτ του Παπαδόπουλου από τα τριάντα μέτρα, η μπάλα θα φύγει άουτ.
15' Σέντρα του Μαρίνκοβιτς από τα δεξιά, ο Κατσαμπής προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά, μπλόκαρε τελικά τη μπάλα ο Πόζα.
16' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή, ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε φάουλ με το αριστερό, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα του Εργοτέλη.
17' Κεφαλιά πάσα του Μελισσά στον Ογκνιένοβιτς, ο τελευταίος θα περάσει τον γκολκίπερ του Ηρακλή, θα πλασάρει, αλλά ο Μαλαγκουένιο θα διώξει τη μπάλα πάνω στη γραμμή.
21' Κόρνερ του Χατζί από τα δεξιά, κεφαλιά του Χίμπλινγκερ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο.
28' Από μια κίτρινη κάρτα σε Κατσαμπή και Μελισσά.
30' Αντεπίθεση για τον Ηρακλή, συρτή πάσα του Νικολόπουλου στον Μαρίνκοβιτς, αυτός θα σουτάρει από «θέση βολής» όμως ο γκολκίπερ των «κιτρινόμαυρων» θα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
34' Κίτρινη κάρτα στον Νικολόπουλο
41' Αδύναμο σουτ του Εμερσον, μπλόκαρε εύκολα ο Πόζα

Β’ Ημίχρονο

50’ Συρτή σέντρα του Τσίνεγκε από τα δεξιά, ο Νικολόπουλος-μόνος του- από το ύψος του πέναλτι θα στείλει τη μπάλα άουτ και θα χάσει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.
62' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, λάθος του Μαλαγκουένιο, ο Ογκνιένοβιτς βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως ο Πάρντο έδιωξε σε κόρνερ
64’ Κεφαλιά πάσα του Νικολόπουλου στον Έμερσον, ο τελευταίος θα σουτάρει, ο Πόζα διώχνει σε κόρνερ.
69’ Σέντρα του Κοιλιάρα Δ., διώχνει προς στιγμήν ο Μαλαγκουένιο, σουτ του Ογκνιένοβιτς, μπλόκαρε τη μπάλα ο Πάρντο
74’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ογκνιένοβιτς, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.
77’ Σέντρα του Κοιλιάρα, ο Κατσιαμπής διώχνει πρωτού Μελισσά.
80’ ΓΚΟΛ! Καταπληκτική πάσα-στην πλάτη της άμυνας του Ηρακλή-από τον Χατζί, αποδέκτης της μπάλας είναι ο Μελισσάς που με αριστερό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο Καυτατζόγλειο.
88' Κίτρινη κάρτα στον Φραγκουλάκη
90’ Κίτρινη κάρτα στον Τάσιτς
91’ Μονοκόμματο σουτ του Κοιλιάρα Δ. από τα τριάντα μέτρα περίπου, η μπάλα θα φύγει ελάχιστα άουτ.
94’ Κεφαλιά πάσα του Νικολόπουλου, ο Κατσιαμπής με προβολή θα στείλει τη μπάλα άουτ.

Τέλος Αγώνα: Ηρακλής – Εργοτέλης 0-1

Ενδεκάδες ομάδων:

Ηρακλής (Ιβαν Γιοβάνοβιτς): Πάρντο, Κατσαμπής, Μαυρογενίδης (83’ Ραγκουέλ), Μαλαγκουένιο, Σμπόντσακ, Πουρσανίδης (73’ Σάντος Μπίνιο), Τσινέγκε, Εμερσον, Μαρίνκοβιτς (65’ Γιάντσης), Παπαδόπουλος, Νικολόπουλος.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Χίμπλινγκερ, Κορδουνούρης, Ανυφαντάκης, Θεοδωρίδης (63’ Κοιλιάρας Δ.), Μελισσάς (89’ Κεφαλούκος), Γραμμόζης (63’ Φραγκουλάκης), Τζούνιορ, Χατζί, Τάσιτς, Ογκνιένοβιτς.

Ακολουθούν δηλώσεις του προπονητή και του σκόρερ της «δικής μας ομάδας» από την συνέντευξη τύπου:

Καραγεωργίου: «Θεωρώ ότι ήταν ένα παιχνίδι για πρεμιέρα με την απόδοση των παικτών να κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων με τις δύο ομάδες να μπορούσαν να κερδίσουν. Το γκολ το πέτυχε ο Εργοτέλης με μια πολύ όμορφη ενέργεια και πήραμε τους τρεις πρώτους μας βαθμούς. Το πρωτάθλημα για μας είναι μία μάχη κάτι που αν φύγει από το μυαλό μας θα βγούμε γρήγορα έξω από τον στόχο μας. Επίσης θέλω να ευχηθώ στον Ιβάν αλλά και στον Ηρακλή να βρει τον δρόμο του.
Οπωσδήποτε ήταν γνωστό σε όλους μας την περιπέτεια που πέρασε ο Ηρακλής. Δεν σκέφτηκα όμως ότι δεν θα έχει δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο εξαιτίας της προετοιμασίας που είχε. Έτσι έκρινα ότι έπρεπε να κάνω τις αλλαγές αλλά είναι αλήθεια ότι δώσανε ώθηση και κερδίσαμε.
Η απόδοση της ομάδας μου στο πρώτο ημίχρονο και στο μεγαλύτερο κομμάτι ήταν τραγική σε αντίθεση με τον Ηρακλή που είχε μία απόδοση που κανένας από μας δεν περίμενε να έχει. Μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο με τον τερματοφύλακά μας καταφέραμε να κρατηθούμε στο παιχνίδι και στο δεύτερο με το γκολ που σημειώσαμε να πάρουμε τη νίκη», για να καταλήξει αναφερόμενος στην διαιτησία: «Ήταν πολύ καλή και νομίζω ότι κερδίσαμε δίκαια».

Μελισσάς: «Με τη νίκη μας σήμερα κάναμε το ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Το καλύτερο ξεκίνημα. Πήραμε τους τρεις πρώτους μας πόντους και πλέον κοιτάμε τη συνέχεια με το σίγουρο να είναι ότι μετά τη νίκη μας υπάρχει ενθουσιασμός.
Ήταν ένας αγώνας πολύ δύσκολος με τον Ηρακλή να μας πιέζει στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο με τις συμβουλές του προπονητή μας καταφέραμε να σκοράρουμε. Με τις αλλαγές που έγιναν μπήκαν και παιδιά πιο φρέσκοι, προσπαθήσαμε όλοι εξίσου το ίδιο, η ομάδα είχε νέα πνοή και ταχύτητα και πήραμε τη νίκη. Για μας θα είναι ένα πολύ δύσκολο πρωτάθλημα. Πλέον μπροστά μας έχουμε ένα παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και θα πρέπει να προσέξουμε πολύ».