Ιδανικό ξεκίνημα στο β΄ γύρο του πρωταθλήματος πραγματοποίησε σήμερα ο Εργοτέλης που επικράτησε (1-3) του Ιωνικού στη Νίκαια με  γκολ των Ογκνιένοβιτς (33΄),...

Ιδανικό ξεκίνημα στο β΄ γύρο του πρωταθλήματος πραγματοποίησε σήμερα ο Εργοτέλης που επικράτησε (1-3) του Ιωνικού στη Νίκαια με  γκολ των Ογκνιένοβιτς (33΄), Τζούνιορ (75΄), Χατζί (85΄), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Νατσούρας στο 67΄.

Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου είχαν υπό τον απόλυτο έλεγχό τους τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Με κορυφαίο τον Πέριτσα Ογκνιένοβιτς, που πραγματοποίησε εντυπωσιακό ντεμπούτο, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και στο 33΄ άνοιξαν το σκορ. Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, ο Ογκνιένοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε ψύχραιμα για να γράψει το 0-1.

Στο β΄ ημίχρονο ο Ιωνικός δεν είχε άλλη επιλογή παρά να βγει μπροστά κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνει πιο θεαματικό το παιχνίδι. Στο 59΄ ο Πορτογάλος Ντα Κόστα με απευθείας φάουλ "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι του Πόζα. Στην αντεπίθεση, ο Ογκνιένοβιτς τροφοδότησε με εξαιρετική ασίστ τον Μελισσά, που πλάσαρε τον Ραμίρες, αλλά είδε τη μπάλα να αποκρούεται από το δοκάρι! Στο 67ο λεπτό, ο Ιωνικός ισοφάρισε, όταν από κόρνερ του Φανγκουέιρο ο Νατσούρας σηκώθηκε πιο ψηλά από τους αμυντικούς του Εργοτέλη και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Εργοτέλης όμως κατάφερε να απαντήσει πολύ γρήγορα και στο 75΄ ο Ογκνιένοβιτς σέντραρε από δεξιά και ο Τζούνιορ με κεφαλιά έκανε το 1-2. Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του Εργοτέλη στο εφετινό πρωτάθλημα "σφράγισε" ο Αλτίν Χατζί με εκπληκτικό απευθείας φάουλ στο 85΄. Την ΠΑΕ εκπροσώπησαν ο πρόεδρος κ. Σουλτάτος, ο αντιπρόεδρος κ. Παπουτσάκης και το μέλος του Δ.Σ. κ. Χαρωνίτης.  Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθηνών)Κίτρινες:Χατζί, Γκούτμαν Ογκνιένοβιτς. Κόκκινες: Γκούτμαν (91΄).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αουγκούστο Ινάσιο): Ραμίρες, Οφρυδόπουλος, Ζαβάνιο (67΄ Μελαμπιανάκης), Ντα Κόστα, Γκούτμαν, Λετιέρι (46΄ Μπαστιανίνι), Ουκάρ, Νατσούρας, Παβιό, Φανγκουέιρο, Ονουάτσι

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου):Πόζα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Μελισσάς (71΄ Κεφαλούκος), Γιάντσουκ (74΄ Φραγκουλάκης), Τζούνιορ, Κένεντι, Χατζί, Μιλάντιν, Ογκνιένοβιτς (81΄ Θάνος), Τάσιτς.

*Η διοίκηση της ΠΑΕ Διεθνής Ένωσις Εργοτέλης ευχαριστεί την ΠΑΕ Ιωνικός και ιδιαίτερα τον κ. Κανελλάκη για τη φιλοξενία.