Την ομάδα της Μινωικής υποδέχτηκε ο Εργοτέλης, στο γήπεδο «Νίκος Καζαντζάκης», στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής. Η ομάδα μας, παρά το γρήγορο τέρμα που σημείωσε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να φτάσει στη κατάκτηση της νίκης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά, καθώς στο 3΄ανατράπηκε ο Χότζα, εντός της μεγάλης περιοχής και ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μιχελουδάκης, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 βήματα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Σταυρουλάκης ευστόχησε με πλασέ για τη Μινωική και έφερε ξανά την ισορροπία στο σκορ του αγώνα. Μετά την ισοφάριση, ο ρυθμός της αναμέτρησης κάπως «χάλασε». Το αμυντικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, καθώς και οι διακοπές που υπήρχαν, δεν επέτρεπαν στους αθλητές να βρουν ρυθμό και να παίξουν σε υψηλό τέμπο.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, η Μινωική πραγματοποίησε την ολική ανατροπή, χάρη σε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ του Σαραφαλντίν, ο οποίος μετά από μια «αναμπουμπούλα» στα καρέ του Μιράσι, υπήρξε τελικός αποδέκτης της μπάλας και διαμόρφωσε ουσιαστικά το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη η ομάδα μας υπήρξε δημιουργική και επιθετική. Βασιλάκης, Ταγγίνης και Ντίσα σημείωσαν εντυπωσιακές ευκαιρίες, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ο τερματοφύλακας της ομάδας μας, Αντόνιο Μιράσι, πραγματοποίησε καθοριστικές επεμβάσεις, δίνοντας την ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές να διεκδικήσουν την ισοφάριση, μέχρι τέλους.

ΓΣ Εργοτέλης (Κουτίδης-Ξημεράκης): Μιράσι, Κορνάρος (67΄ Φθενάκης), Μαυροειδής (80΄ Βασιλάκης), Μερκουλίδης, Πλατοκούκης, Φαϊτάκης, Παναγιωτάκης (67΄ Ψυχαράκης), Ταγγίνης, Χότζα, Μιχελουδάκης (55΄ Σφακιανάκης), Ντίσα

ΓΑΣ Μινωική (Χατζησεβαστός): Αμπατζής, Καραντινάκης (70΄ Τζεβαμπίνας), Ψαράς, Χατζηδημιτρίου, Τσαμπουράκης, Ανδρεαδάκης, Καστελλιανάκης, Σαραφαλντίν, Στακάκης, Σταυρουλάκης (60΄ Ρουμελιώτης), Πατσάκης (65΄ Καρανικολάου).

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ο προπονητής της ομάδας μας, Αλέξανδρος Κουτίδης, δήλωσε τα εξής:

"Κομβικό σημείο στο σημερινό παιχνίδι ήταν η αντίδραση μας, μετά το πολύ καλό ξεκίνημα που είχαμε. Όταν αντιμετωπίζεις μια ομάδα με μαζική άμυνα και προηγείσαι με ένα γρήγορο γκολ, πρέπει να διαχειριστείς υπέρ σου το ότι θα αναγκαστεί να αλλάξει το πλάνο της. Εμείς χάσαμε αυτή την ευκαιρία, αφού δεχθήκαμε γρήγορα την ισοφάριση και σίγουρα μετά το 1-2 έγινε ακόμα πιο δύσκολο το έργο μας. Η προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές έγινε  μέχρι το τελευταίο λεπτό, είχαμε την υπεροχή, ήμασταν επιθετικοί, κερδίσαμε πολλές στατικές φάσεις και αυτό που έλειψε ήταν η ισοφάριση, που σαν αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρα δικαιότερο. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας αλλά και σε αυτούς της Μινωικής και ευχαριστούμε τον κόσμο για την στήριξη του."

Αξίζει να σημειωθεί η εντυπωσιακή προσέλευση του κόσμου, ο οποίος γέμισε τις κερκίδες του γηπέδου και ενίσχυσε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μας, παρά το εορταστικό τριήμερο που "άδειασε" την πόλη.