Σημαντική νίκη που ενισχύει την προσπάθεια του Εργοτέλη για την παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε σήμερα η ομάδα της Κρήτης με 1-0 επί του Ατρομήτου, στο πλαίσιο της...

Σημαντική νίκη που ενισχύει την προσπάθεια του Εργοτέλη για την παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε σήμερα η ομάδα της Κρήτης με 1-0 επί του Ατρομήτου, στο πλαίσιο της 24ης ημέρας του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα του Ηρακλείου μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο και με οδηγούς τους επικίνδυνους επιθετικούς Ογκνιένοβιτς - Μπουντιμίρ δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ατρομήτο. Ο πρώτος, είχε δύο πολύ καλές στιγμές στο 2' και στο 23', ενώ ο δεύτερος πέτυχε το νικητήριο γκολ (33') και λίγο έλειψε να κάνει για δεύτερη φορά τη ζημιά στο 44', αλλά τον νίκησε ο Μιχαηλίδης. Ο 21χρονος Κροάτης ήταν για μια ακόμη φορά πραγματικό «τανκ» και έκανε άνω κάτω την αντίπαλη άμυναΑπό την πλευρά του, ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Κρητικών. Στην επανάληψη, ο Κοκότοβιτς ενίσχυσε την επίθεσή του με την είσοδο του Κουτσοσπύρου ο Ατρόμητος απείλησε δύο φορές με τους Ιωάννου (54μως, από το 65' και μετά ο Εργοτέλης ανέλαβε και πάλι την κυριαρχία και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους.

Κίτρινες: Γεωργίου, Κριπιντήρης, Λουτσιάνο, Ρόβας, Παγώνης, Μπουντιμίρ, Ιαστσουκ

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Κοιλιάρας (Φραγκουλάκησ), Ιαστσουκ, Τζούνιορ, Μιλάντιν, Κένεντι, Ογκνιένοβιτς (58' Νατσέφκσι), Μπουντιμίρ (83' Ζαπρόπουλος), Τάσιτς.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Μιχαηλίδης, Ιωάννου, Ρόβας, Λουτσιάνο, Παγώνης (84' Μαρίνος), Γεωργίου, Λαζανάς, Μαγκντί (46 Κουτσοσπύρος), Ολιβέιρα, Κριπιντήρης (78' Σανόκο), Κορακάκης.

* Πριν την έναρξη του αγώνα ο Σύνδεσμος Φίλων Εργοτέλη "Ντάλτονς" έδωσε ανθοδέσμη στο Νίκο Καραγεωργίου. Κόπηκαν 2350 εισιτήρια.