Στο Τυμπάκι, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα του ΑΟ Τυμπακίου, έδωσε το 27ο παιχνίδι της για φέτος η ομάδας μας, για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΗ. Το παιχνίδι διεξήχθη παρουσία πλήθους φιλάθλων και των δύο ομάδων, με τον πρωτοπόρο ΑΟΤ να επικρατεί με 3-0 της ομάδας μας.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι υπήρξαν ιδιαίτερα απειλητικοί, αλλά αναποτελεσματικοί και σε αυτό συνέβαλε η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας μας. Οι παίκτες του ΑΟΤ, μέσα από στατικές φάσεις κυρίως, απείλησαν την εστία του Αντόνιο Μιράσι, όμως η αντίδραση του συνόλου της ομάδας μας κράτησε το σκορ στο μηδέν.

Στην επανάληψη όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 51' μέσω στημένης φάσης. Συγκεκριμένα, ο Κουρουθιανάκης εκτέλεσε το κόρνερ και μέσα από τη περιοχή, ο Μεταξάκης κατάφερε με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 57΄, ο Χαϊντίνι κατάφερε με πλασέ να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ο ίδιος παίκτης, στο 65΄, διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στη συνέχεια, ο Εργοτέλης παρά την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες, ώστε να σκοράρει κάποιο τέρμα. Ξεχώρισε η ευκαιρία του Μιχελουδάκη, ο οποίος επιχείρησε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, αλλά εν τέλει η μπάλα πέρασε άουτ.

ΓΣ Εργοτέλης (Κουτίδης-Ξημεράκης): Μιράσι, Κορνάρος, Μαυροειδής, Μερκουλίδης (68΄ Μιχελουδάκης), Πλατοκούκης, Παναγιωτάκης (68΄ Βασιλάκης), Ταγγίνης, Σφακιανάκης, Χότζα (58΄ Τβαούρι), Ντίσα, Φθενάκης (58΄ Ψυχαράκης)

ΑΟ Τυμπακίου (Σουτζής): Χρήστου, Δουλγεράκης, Κουρουθιανάκης, Σαβουϊδάκης, Λούσι (78΄ Γερακιός), Στεφανάκης (69΄ Αντρέ), Παραθύρας (69΄ Αριστεινίδης), Μεϊρέλες, Μεταξάκης, Παπανδρέου (78΄ Γρηγοράκης), Χαϊντίνι (83΄ Τσακιράκης).

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο ένας εκ των δύο προπονητών της ομάδας μας, Μιχάλης Ξημεράκης, δήλωσε τα εξής:

"Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, απέναντι σε μια από τις πιο σταθερές ομάδες του πρωταθλήματος. Ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί, στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, από μικρές λεπτομέρειες, προηγήθηκε  ο ΑΟ Τυμπακίου, εκμεταλλευόμενος της δική μας αδράνεια. Συγχαρητήρια στα παιδιά μας για την προσπάθεια. Συνεχίζουμε με την ίδια αγωνιστική φιλοσοφία μέχρι το τέλος. Θα πάμε για τρεις νίκες για να ανέβουμε βαθμολογικά, όσο πιο ψηλά μπορούμε."