Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης σημειώθηκε από την ομάδα μας στο 17' όταν ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε επιθετική προσπάθεια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ύστερα από λανθασμένες μεταβιβάσεις μπροστά από την εστία του Μιράσι από τους αμυντικούς του Εργοτέλη, ο Ανθεστίων άνοιξε το σκορ, χάρη σε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ του Αουίντα.

Ακολούθησαν φάσεις και για τις δύο ομάδες, ένω ξεχώρισε αυτή που βρήκε την ομάδα μας πιο κοντά στο γκολ με τον Ντίσα να σουτάρει την μπάλα πετυχαίνοντας το οριζόντιο δοκάρι, αφού προηγήθηκε μια γρήγορη ανάπτυξη από την αριστερή πλευρά.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου επικράτησε πανικός μπροστά από την εστία του Εργοτέλη, με τον διαιτητή να δίνει αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Ο Καρτάκης ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Ανθεστίωνα.

Στην επανάληψη υπήρξαν ευκαιρίες αρκετές, ώστε να επέλθει η μείωση του σκορ. Στο 58΄ο Βασιλάκης, επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ανθεστίων.

Στο 81' ο Σφακιανάκης κέρδισε πέναλτι, καθώς ανατράπηκε εντός της μεγάλης περιοχής. Την εκτέλεσή του πέναλτι ανέλαβε ο Ντίσα, ο οποίος ήταν εύστοχος από τη λευκή βούλα και μείωσε σε 2-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι παίκτες του Ανθεστίων πέτυχαν ακόμη ένα τέρμα, με σκόρερ ξανά τον Καρτάκη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης υπήρξαν κάποιες ευκαιρίες, ώστε να γίνει το 3-2, πράγμα το οποίο εν τέλει δεν συνέβη.

Γ.Σ. Εργοτέλης (Μπαστάκης): Μιράσι, Παναγιωτάκης (71΄ Κρασανάκης), Χότζα Ε, (46΄ Βασιλάκης), Κατσούρρι (53΄ Φαϊτάκης), Πλατοκούκης, Κορνάρος, Τβαούρι, Μαυροειδής (46΄ Αλεξανδράκης, 80΄ Σφακιανάκης), Μερκουλίδης, Τσαμαντιώτης, Ντίσα.

Ανθεστίων (Βλατάς): Χαραλαμπάκης, Γκιούνγκα, Κόκκας, Χότζα Ρ, Κουτάντος (85΄ Πεχυνάκης), Χότζα Μ (78΄ Νοικοκυράκης), Τρουλάκης, Μπερνίκου, Παρασκάκης, Αουίντα, Καρτάκης.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ομάδας μας, Βασίλης Μπαστάκης, δήλωσε τα εξής:

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, το οποίο πραγματοποιήθηκε σε ένα γήπεδο με ιδιαιτερότητες, όσον αφορά το μέγεθος και τις διαστάσεις του. Το γνωρίζαμε και προσπαθήσαμε να είμαστε όσο πιο προετοιμασμένοι γινόταν, ούτως ώστε να εφαρμόσουμε τις βασικές αρχές του τρόπου παιχνιδιού μας. Για ακόμα μία φορά δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν καταφέραμε να μετατρέψουμε σε γκολ. Στον αντίποδα, όσον αφορά την αμυντική λειτουργία, κάτι που επαναλαμβάνεται δεν είναι σύμπτωση, για ακόμα μία φορά υπήρξαν ατομικά λάθη τα οποία οι αντίπαλοι μετουσίωσαν σε γκολ, χωρίς στην ουσία να μας απειλούν. Σήμερα συνέβη και το αντίθετο, ο αντίπαλος βρισκόταν στο δικό του «μισό» γήπεδο και με μεγάλες μπαλιές επιχειρούσε να μας δημιουργήσει προβλήματα. Σίγουρα θα δουλέψουμε με στόχο να βελτιωθούμε, να συνεχίσουμε το πρωτάθλημα και να ελαττώσουμε τα λάθη που μας κοστίζουν.»

Για ακόμα ένα παιχνίδι αρκετοί φίλοι του Συλλόγου μας βρέθηκαν στο γήπεδο του Θραψανού και στήριξαν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μας.