Την Α.Ε.Κατσαμπά αντιμετώπισε σήμερα η ομάδα μας, στο γήπεδο της Ελιάς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλιού παράγοντα της Α.Ε.Κ, Γιώργου Τσίγκου, που έφυγε από τη ζωή την εβδομάδα που μας πέρασε.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, το σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, όπως και όλες οι αξιοσημείωτες φάσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φίλαθλοι των δύο ομάδων παρακολούθησαν ένα δυνατό παιχνίδι κέντρου. Η ομάδα κατά κύριο λόγο επιχειρούσε οργανωμένες επιθέσεις, με γρήγορο και αποτελεσματικό passing game. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν σέντρες, οι οποίες όμως δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα, χάρη στην αμυντική μας λειτουργία.

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη προέβη σε μια εντυπωσιακή απόκρουση με τα πόδια καταφέρνοντας έτσι να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε σημαντικά. Το σύνολο του Βασίλη Μπαστάκη πίεζε την Α.Ε.Κ με αποτέλεσμα να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργήσουν αλλεπάλληλες ευκαιρίες, για την επίτευξη του πρώτου τέρματος. Αυτό εν τέλει ήρθε στο 55΄. O Ντίσα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Χότζα έπιασε τη κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή των αντιπάλων και κατάφερε να «ανοίξει» το σκορ.

Στο 59' η ομάδα μας απέκτησε προσωρινά αριθμητικό πλεονέκτημα, μιας και υπήρξε αποβολή για παίκτη των γηπεδούχων. Αμέσως μετά δόθηκε η ευκαιρία στους «κιτρινόμαυρους» να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα. Στο 62΄ ο Τσαμαντιώτης με όμορφο και δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στην εστίας της Α.Ε.Κ, διαμορφώνοντας έτσι το 0-2.

Το γκολ για τους γηπεδούχους, το οποίο διαμόρφωσε και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, ήρθε από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δάσκου, ενώ νωρίτερα στο 68' είχε προηγηθεί η αποβολή του Μερκουλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από το σημείο αυτό έως και τη λήξη υπήρξαν και άλλες ευκαιρίες για τέρματα και από τις δύο ομάδες, καθώς και αρκετή ένταση εξαιτίας των πολλών φάουλ που έγιναν εκατέρωθεν.

Το γήπεδο της Ελιάς κατέκλυσαν ξανά οι φίλοι του Συλλόγου μας, τους οποίους ευχαριστεί η Διοίκηση για την στήριξή τους, στον πρώτο εκτός έδρας αγώνα της σεζόν.

Γ.Σ. Εργοτέλης (Μπαστάκης): Μιράσι, Μαυροειδής (67' Σφακιανάκης), Μερκουλίδης, Φαϊτάκης, Πλατοκούκης, Κορνάρος, Παναγιωτάκης, Χότζα (88' Πακιουφάκης), Ντίσα (88' Βασιλάκης), Κατσούρρι (55' Τβαούρι) και Τσαμαντιώτης.

Α.Ε.Κατσαμπά (Φινοκαλιώτης): Αποστολάκης, Καραφωτιάς Α (65' Λέλεκας), Κονιδάκης, Μπετεινάκης (46' Μυρτέλι), Ντελία, Ζηρδέλης, Καραφωτιάς Δ (63' Διγενής), Κατσαβούνης (75' Ζούζουλας), Τάγγινης (75' Μαυρουδής), Δάσκος και Φρόκου.