Νικηφόρα ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι Νεοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ, οι οποίοι στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ΕΠΣΗ, επικράτησαν 1-0 του Κεραυνού στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο.

Ο αγώνας κρίθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από πάσα του Ρεθυμνιωτάκη ο Κρανιωτάκης πέρασε στην περιοχή και με ωραία προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αμπατζή, πετυχαίνοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ της αναμέτρησης.

Νωρίτερα οι δύο ομάδες δεν είχαν καταφέρει να εκμεταλλευτούν τις λιγοστές καλές στιγμές που είχαν. Συγκεκριμένα στο 49’ οι Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν το σουτ του Θεοδωράκη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Στο 76’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Ιατράκης εξουδετέρωσε το τετ α τετ του αντιπάλου του. Καλή στιγμή για γκολ είχαν οι Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ και στο 81’ όταν ο Αμπατζής μπλόκαρε το σουτ του Κρανιωτάκη μετά την πάσα του Γιάννη Σπυριδάκη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χαραλαμπάκης και επόπτες οι Παπαδοσπυριδάκης και Μπαλίδης.

Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Ιατράκης, Φανουργιάκης (46’ Σφακιανάκης), Γκούγκα (46’ Καρδουλάκης), Σπυριδάκης Μιχ., Χότζα, Τσακόνι, Θεοδωράκης, Σπυριδάκης Γιαν., Κόκκινος (79’ Κρανιωτάκης), Τσαμανδιώτης (79’ Ρεθυμνιωτάκης), Κουτάντος (59’ Γκίγκας).

Κεραυνός: Αμπατζής, Μαυρογιαννάκης (84′ Εργαζάκης), Παπαδάκης, Δασκαλάκης, Βέγγα, Τσιμινικάκης, Ξυλούρης (71′ Χριστοδουλάκης), Ανδρουλάκης (84′ Κυπραίος), Γιακουμάκης, Μπέης (λ.τ. 53’ Ζούζουλας), Σαμπροβαλάκης (71′ Σεραφειμίδης).