Νίκη 3-2 για τους Νέους ΕΡΓΟΤΕΛΗ επί του Δία το γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Ματρινέγκο, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ΕΠΣΗ.

Μολονότι ο Δίας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και κατάφερε μόλις στο 5ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον Ντραγκότι έπειτα από λάθος της άμυνας, οι Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ ισορρόπησαν γρήγορα και στο 25’ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σταφανάκη να πετυχαίνει το 1-1 με απευθείας κτύπημα φάουλ, ενώ είχε προηγηθεί μεγάλη χαμένη ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Μαυράκη στο 16’ πέρασε σύριζα άουτ.

Το 2-1 έγινε στο 32’ από τον Μπερνίκου ο οποίος εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Πασπαλάκη στην πλάτη της άμυνας του Δία. Με το 2-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αντώνη Φραγκάκη είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 65’ έχασαν μοναδική ευκαιρία για γκολ, όταν το πλασέ του Μπερνίκου πέρασε μόλις άουτ από το κάθετο δοκάρι. Κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε το 2-2 στο 70’ με σουτ του Νταγκότι μέσα από την περιοχή

Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και συνεχίζοντας να έχουν την υπεροχή κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, όταν στο 84’ ο Πασπαλάκης πέτυχε το 3-2, μετά από λάθος του Μπανασάκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζερβάκης Γ., με επόπτες τους Αδαμάκη Θ. και Συναδινάκη Κ.

Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Ψιμόπουλος, Βενεράκης (82’ Γκούρο), Στεφανάκης, Μαυράκης, Μαυρής, Σελαμάι (31’ Γιαπετζάκης), Κεβάνι (64’ Στρατάκης), Μεχμετάι, Μπερνίκου, Πασπαλάκης, Σταματάκης (71’ Μανωλιτσάκης).

Δίας: Μπανασάκης, Κυπαράκης (82’ Καραβελάκης), Σάλιακας, Καμπάνης (46’ Φραγκιαδάκης), Γούργουλας, Ανδρεαδάκης (68’ Τουλάκης), Κάββαλος (46’ Καστρινός), Καπιζιώνης, Καγιαδάκης, Τσιριντάνης, Ντραγκότι.