Ήττα 1-0 για τους Νέους ΕΡΓΟΤΕΛΗ στα Καλέσα από τον Μαραθώνα, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ΕΠΣΗ.

Παρά την καλή τους εμφάνιση στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η αναποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια έφερε την ήττα για τους Νέους ΕΡΓΟΤΕΛΗ, οι οποίοι δημιούργησαν πολλές και καλές φάσεις για γκολ. Η πρώτη ήταν στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης όταν μετά από πάσα του Πακιουφάκη ο Πασπαλάκης βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα ο οποίος απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια.

Τρία λεπτά αργότερα στο 8’ ο Πασπαλάκης με πλασέ από δεξιά ανάγκασε τον Κασωτάκη σε νέα εξαιρετική απόκρουση, ενώ στο 20’ ο Πακιουφάκης εκμεταλλεύθηκε το λάθος της άμυνας του Μαραθώνα, έβγαλε τη σέντρα από αριστερά προς τον Σαμπροβαλάκη, το σουτ του οποίου απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 34’ με το πλασέ του Δημ. Ρουμπάκη λίγο έξω από την περιοχή, για να ακολουθήσει μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Νέους ΕΡΓΟΤΕΛΗ όταν στο 38’ ο Κεβάνι με απευθείας κτύπημα κόρνερ είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι

Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες των Νέων ΕΡΓΟΤΕΛΗ και στην επανάληψη, όταν στο 67’ μετά από κάθετη πάσα του Πακιουφάκη ο Σαμπροβαλάκης σούταρε με τον Κασωτάκη να αποκρούει, όπως έγινε και στο 82’ με το σουτ του Κόκκα από αριστερά μετά τη σέντρα του Χότζα, ενώ στο 85’ ο Χότζα ανετράπη μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει την παράβαση της εσχάτης των ποινών.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ρεμιδιανάκης Δ. και επόπτες οι Καρατζάς Γ. και Μπαλίδης Α.

Μαραθώνας: Κασωτάκης, Σταματάκης, Μαυρομάτης, Μανιαδάκης, Σαμαριτάκης, Κούκσοβ (87’ Τσουγκράνης), Βιτσαξάκης (80’ Λουλάκης), Μάτα, Ρουμπάκης Δ., Δίπλας, Ρουμπάκης Ι.

Νέοι ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Ιατράκης, Περσκιέφα, Κόκκας, Ματαλλιωτάκης, Κριτσωτάκης, Αναστασιάδης, Κεβάνι (69’ Θεοδωράκης), Πασπαλάκης (75’ Χότζα), Σαμπροβαλάκης (79’ Μουρτζάκης), Τσαμαντιώτης (46’ Λίλο), Πακιουφάκης.