Ο πρώτος εφετινός τίτλος για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ στο μπάσκετ είναι γεγονός! Η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη νίκησε 83-77 το Ρέθυμνο στο κλειστό του Λίντο στον τελικό του κυπέλλου της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Κρήτης.

Σε μια αναμέτρηση εξαιρετικά αμφίρροπη στη μεγαλύτερη διάρκειά της, οι δύο ομάδες παρουσίασαν ένα πολύ αγωνιστικό πρόσωπο, μολονότι ακόμα βρίσκονται στην αρχή της αγωνιστικής χρονιάς και δεν έχουν φτάσει στο καλύτερο δυνατό επίπεδο την απόδοσή τους.

Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και με καλή επιθετική λειτουργία άρχισε να αποκτά και υπέρ του διαφορά στο σκορ, η οποία έφτασε τους 8 πόντους (26-18) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να ισορροπήσουν και μειώνουν σταδιακά την εις βάρος τους διαφορά, με τον αγώνα να φτάνει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και τη διαφορά να είναι στους τρεις πόντους (57-54) υπέρ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ.

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πλέον συναρπαστική, με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να διατηρεί μεν το προβάδισμα, αλλά το Ρέθυμνο από την πλευρά του να προβάλει σθεναρή αντίσταση «βάζοντας δύσκολα» στους κιτρινόμαυρους ισοφαρίζοντας 72-72, ένα λεπτό πριν τη λήξη, όμως με ψυχραιμία και ευστοχία σε κρίσιμα σημεία οι παίκτες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και μαζί το τρόπαιο.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν: 26-18, 41-37 (ημίχρονο), 57-54, 83-77

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Κάτος 6, Γουμενάκης 7(1), Μαϊστρέλης 11(3), Βερτούδος, Λαγουδάκης, Δαπουλάκης, Μανιαδής 5, Καρλάφτης 13(4), Μπουμπάρης 25, Αντωνογιαννάκης 1, Μητρόπαπας 4, Καραλής 11(1).

Ρέθυμνο (Δ. Μητρόπουλος): Ασουμανάκης 5, Θεοδωρίδης 10(1), Κούμουλος 23(3), Βελίου, Κωνσταντινίδης, Ζουμπουλάκης 8, Λαγουδάκης, Φωτάκης, Τσαρούχας 12 (4), Ασμαριαννάκης, Βαμβακάς, Μαραυγάκης 19 (4).