Την κατάκτηση του κυπέλλου ΕΚΑΣΚ πανηγυρίζει ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ, ο οποίος επικράτησε 56-77 του Δειλινό στον τελικό που έγινε στα Δύο Αοράκια.

Σε έναν δυνατό αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπος στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ με εξαιρετική παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στην τελευταία περίοδο, πήρε τη νίκη και μαζί τον τίτλο του Κυπελλούχου Κρήτης.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από την αρχή του αγώνα, χωρίς κάποια να καταφέρει να ξεφύγει, με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Με την έναρξη της επανάληψης όμως οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη πήραν τα ηνία του αγώνα και άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Δειλινό δεν μπόρεσε να συνεχίσει να προβάλει τη σθεναρή αντίσταση που είχε στο πρώτο ημίχρονο και σε συνδυασμό με πολύ καλή άμυνα ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ πήρε τη νίκη 56-77, διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 18-19, 29-31 (ημίχρονο), 44-52, 56-77.

Δειλινό (Δ. Χαραλαμπάκης): Γιανναδάκης, Μητκούσης, Πακιαδάκης 5, Χλιαράς 10(2), Κυρίτσης 17(4), Γρύλλης 8, Εκιζόγλου, Τάντζος 2, Υτσόγλου 1, Σπηλιόπουλος 13, Μανδηλάκης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης):  Αναστασάκης 2, Αθανασιάδης 6, Μαϊστρέλης 4, Μαχαιριανάκης 10(1), Γουμανάκης 3(1), Μπουμπάρης 11, Μανιαδής 2, Χριστοδούλου 7, Κουμάκης 12(2), Γιαννακόπουλος 4, Χαμηλάκης 4, Καραλής 12.