Ήττα 64-57 για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ στο Αίγιο από τον τοπικό Ήφαιστο/Αχιλλέα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’Εθνικής Μπάσκετ.

Σε έναν αγώνα με μεγάλο ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι και το σφύριγμα της λήξης, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να καταφέρουν να κλείνουν την πρώτη περίοδο με βραχεία κεφαλή 15-13. Εξίσου ανταγωνιστική και η συνέχεια με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει το προβάδισμα και το πρώτο ημίχρονο να λήγει 30-29.

Απαράλλακτη η εικόνα της αναμέτρησης και στη συνέχεια, χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, μέχρι που στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 16-11 κατάφεραν να κάμψουν τη σθεναρή αντίσταση του ΕΡΓΟΤΕΛΗ και να πάρουν τη νίκη 64-57.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 15-13, 30-29 (ημίχρονο), 48-46, 64-57

Ήφαιστος (Γ. Γιούπης): Γιαννούτσος 5, Βεργανελάκης 2, Κεφαλάς 21, Χριστόπουλος 9, Κιοτσίδης 2, Γκόβας 18, Καραγιάννης 2, Οικονομόπουλος, Ιατρόπουλος 5, Ντούλες, Τσεκλένης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Μαρκόπουλος, Αθανασιάδης 5, Μανιαδής 4, Κουμάκης, Γιαννακόπουλος 8, Χαμηλάκης 2, Καραλής 9, Μαχαιριανάκης 11, Ηγουμενάκης 4, Μπουμπάρης 14.