Ακόμα μία νίκη πέτυχε η ομάδα μας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΕΚΑΣΚ. Η ομάδα μας έφτασε στη νίκη μέσα από γρήγορο, θεαματικό και αποτελεσματικό μπάσκετ. Ο Αλέξης Χριστοδούλου είδε τους αθλητές του, παρά τη πίεση του πρώτου ημιχρόνου, να αντιδρούν και να δημιουργούν τις συνθήκες, ώστε να έλθει ακόμη ένα σημαντικό βαθμολογικό «δίποντο», το οποίο παράλληλα διευρύνει το αήττητο σερί της ομάδας μας.

Η αναμέτρηση φάνηκε εξ' αρχής ότι θα ήταν απαιτητική για τον Εργοτέλη, μιας και η Ιεράπετρα διαθέτει αρκετούς ταλαντούχους αλλά και έμπειρους αθλητές, οι οποίοι έχουν παραστάσεις και από πρωταθλήματα μεγαλύτερων κατηγοριών.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, παρά την αρχική «έκρηξη» του Εργοτέλη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παραμείνουν σε μικρή απόσταση, όσον αφορά το σκορ, μιας και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 23-19. Η ίδια εικόνα υπήρξε και κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, μόνο που η αμυντική λειτουργία της ομάδας μας ήταν πιο αποτελεσματική και σε συνδιασμό με την καλή λειτουργία της επίθεσης, αύξησε τη διαφορά στους 12 πόντους με το σκορ ημιχρόνου να την βρίσκει μπροστά με 42-30.

Στην τρίτη περίοδο, ο ρυθμός και η ένταση της αναμέτρησης δεν άλλαξαν. Ο Εργοτέλης διατηρούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού, όπως και τη διαφορά του σκορ σε ασφαλή πλαίσια. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν εκείνη που διαμόρφωσε και τη τελική εικόνα της αναμέτρησης. Η ομάδα μας κατάφερε να σκοράρει 28 πόντους, ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έμειναν μόλις στους 9.

Η νίκη αυτή διατηρεί τον Εργοτέλη αήττητο, στην κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης, να οδηγεί την κούρσα στην βαθμολογία.

Αφού ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ο αθλητής της ομάδας μας, Ηλίας Θεοδωρίδης, δήλωσε τα εξής:

«Όσον αφορά το παιχνίδι που μόλις ολοκληρώθηκε, θεωρώ ότι αντιμετωπίσαμε μία πάρα πολύ καλή και ποιοτική ομάδα, με αθλητές οι οποίοι έχουν αποκτήσει σημαντικές εμπειρίες και γνώσεις, μέσα από τη συμμετοχή τους σε ομάδες μεγαλύτερων κατηγοριών. Στην αρχή της αναμέτρησης μας δυσκόλεψαν, όμως δείξαμε, για ακόμη μια φορά, ότι επί 40 λεπτά μπορούμε να διατηρήσουμε την ένταση και το ρυθμό μας σε αμείωτα επίπεδα, στοιχείο το οποίο θεωρώ μας κάνει να ξεχωρίζουμε, από τους ανταγωνιστές μας. Αυτά ήταν και τα στοιχεία τα οποία μας οδήγησαν στη νίκη σήμερα.

Θα ήθελα να σχολιάσω επίσης, με αφορμή τη σημερινή αναμέτρηση, ότι τη φετινή χρονιά βλέπουμε και ζούμε ένα πολύ πιο ανταγωνιστικό τοπικό πρωτάθλημα, συγκριτικά με προηγούμενες χρονιές. Όλες οι ομάδες ενισχύονται, κάνουν μεταγραφές αθλητών από υψηλότερες κατηγορίες, κάτι το οποίο δημιουργεί ένα κλίμα υγιούς ανταγωνισμού. Αυτό αποτελεί κίνητρο για εμάς, για την επίτευξη των στόχων που έχουμε θέσει. Εμείς, ως Εργοτέλης, συνεχίζουμε τη προσπάθειά μας, προπόνηση με προπόνηση, παιχνίδι με το παιχνίδι και πάμε όσο πιο ψηλά μπορούμε.»

Διαιτητές: Γεωργιλάκης, Παπαδάκη

Δεκάλεπτα: 23-19, 42-30(Ημιχ.), 57-43, 85-52

ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χριστοδούλου Α.): Σκάνδαλος 14(1), Ηλιάκης 6, Λαγουδάκης 11(1), Χλιαράς 6(1), Λυβιάκης 6(2), Θεοδωρίδης 8, Μπαρλιάς 4, Χριστοδούλου Π. 3, Κριτσωτάκης 7(1), Λιανδράκης 16(2), Υπτσόγλου 2, Ορφανουδάκης 2

ΑΟΚ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γαϊτανάκης Μ.): Γαϊτανάκης, Μούτσα 5(1), Πλακογιαννάκης Ε. 12, Καραλάκης 8(1), Πλακογιαννάκης Α., Νικολούδης 12, Καραλής 10(1), Χαμηλάκης 4, Νάτσος, Παπαδάκης 1

11. Ηρόδοτος* 13 (1-11)

Οι ομάδες με «*» έχουν πραγματοποιήσει το ρεπό τους, κατά τη διάρκεια του 2ου γύρου του πρωταθλήματος.