Συνεχίζει ακάθεκτο το μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ, καθώς επικράτησε με το επιβλητικό 87-47 της Μεσσαράς στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού για την 7η αγωνιστική. Η νίκη αυτή ήταν η έβδομη σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη.

Η αναμέτρηση είχε ουσιαστικά ενδιαφέρον μόνο στην πρώτη περίοδο, οπότε και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προβάλουν σθεναρή αντίσταση στον ΕΡΓΟΤΕΛΗ και δεν κατάφεραν να τον αφήσουν να ξεφύγει στο σκορ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 13-13.

Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ με… σπασμένα φρένα, όχι μόνο πήραν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά δημιούργησαν μια υπέρ τους διαφορά η οποία ολοένα και μεγάλωνε, με το αγώνα να ολοκληρώνεται στο +40 για τους κιτρινόμαυρους 87-47.

Διαιτητές του παιχνιδιού ήταν οι Σκανδαλάκης και Τσίγκο.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν: 13-13, 41-27 (ημίχρονο), 71-37, 87-47.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Σταράκης 5 (1), Γουμενάκης 5 (1), Μαϊστρέλης 9 (3), Βερτούδος 9 (1), Χλιαράς 2, Δαπουλάκης 13 (3), Καραπάνος 6, Χριστοδούλου 3 (1), Πυργιώτης 22 (1), Σπηλιώπουλος 9, Καραλής 4.

Μεσσαρά (Δαριβιανάκης): Βασιλείου 9 (1), Δαριβιανάκης, Κατσαπρακάκης 7 (2), Μακράκης, Τσικριτσάκης5 (1), Δαριβιανάκης Ε. 7, Χαραλαμπάκης 7 (1), Στεφανουδάκης 12 (1).