Πρώτη ήττα για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής από τον Δίων στην Κυπαρισσία 79-64, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Παρά τις απουσίες των Μαχαιριανάκη και Κουμάκη, ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ στάθηκε καλά στον αγώνα, κυρίως στο ξεκίνημά του όταν οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να κλείνει την περίοδο όντας μπροστά με προβάδισμα δύο πόντων (19-21).

Η αντεπίθεση του Δίωνα στη συνέχεια τον έβαλε σε θέση οδηγού και με ένα επιμέρους 22-11, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με διαφορά επτά πόντων. Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ βελτίωσε την εικόνα του στην επανάληψη, χωρίς όμως να μπορέσει να κλείσει την εις βάρος του διαφορά και σε συνδυασμό με τις τρείς(!) τεχνικές ποινές που δέχθηκε, δυο εκ των οποίων στα τελευταία λεπτά, γνώρισε στο τέλος την ήττα από τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν: 19-21, 39-32 (ημίχρονο), 52-45, 79-64

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Μπουμπάρης 25, Αθανασιάδης 4, Καραλής18, Μαϊστρέλης 8, Γιαννακόπουλος 2, Γουμενάκης 5, Μπουραντάς 2, Χριστοδούλου, Αναστασάκης, Μανιαδής, Δουλγεράκης, Χαμηλάκης.