Την ήττα 79-59 γνώρισε στο Βενετόκλειο της Ρόδου ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ από τον τοπικό Διαγόρα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και από την αρχή του αγώνα πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και το προβάδισμα στο σκορ, παίρνοντας διαφορά 6 πόντων (16-10), με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ στη συνέχεια να μειώνει στον πόντο (18-17) και την πρώτη περίοδο να κλείνει 19-17.

Παρά το αμφίρροπο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Διαγόρας στη συνέχεια ξέφυγε στο σκορ με διαφορά 10 πόντων (41-31), για να ακολουθήσει ένα 10-0 από τους γηπεδούχους και να λήξει το ημίχρονο 50-31.

Στην επανάληψη ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ έκανε την ύστατη προσπάθεια αντεπίθεσης, καταφέρνοντας να ρίξει κάπως τη διαφορά στους 15 πόντους (71-56) τρία λεπτά πριν το τέλος, με τον Διαγόρα όμως να έχει την εξέλιξη του αγώνα με το μέρος του και στο τέλος να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν: 19-17, 50-31ημίχρονο, 66-47, 79-59

Διαγόρας (Χρ. Καλαϊτζίδης): Καταβαινης Κ. 1, Μπόζιτς 8, Καράβας 4(1), Μαρουλλάκης 3(1), Χατζηδημητρίου, Καταβαίνης Χ. 8, Δερμιτζάκης 18, Γιακάι 1, Σκλήβας 18, Μητσού 18(2).

Γ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Μαρκόπουλος 6(1), Αθανασιάδης 5, Μαϊστρέλης 6(1), Μανιάδης, Κουμάκης 3(1), Γιαννακόπουλος 8, Χαμηλάκης, Καραλής 17, Μαχαιριανάκης 2, Γουμενάκης 12(2).