Ολοκληρώθηκε η εφετινή επίσημη αγωνιστική χρονιά για την ομάδα μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ, καθώς γνώρισε την ήττα 58-54 στα Χανιά από τον τοπικό ΑΟΚ και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚ με την ομάδα των Χανίων να κατακτά τον τίτλο.

Και αυτή η αναμέτρηση όπως και οι δύο προηγούμενες κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην ψυχραιμία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, κάτι που διέθετε η γηπεδούχος ομάδα. Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ξεκίνησε αρκετά δυνατά τον αγώνα και με ισχνή διαφορά είχε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε 14-15.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι  πήραν τον έλεγχο του αγώνα και μαζί διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 11 πόντους (32-21), με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να μειώνει προσωρινά 33-28 και τον ΑΟΚ να φεύγει εκ νέου στο σκορ 41-31. Η αντεπίθεση των παικτών του Γιάννη Βισκαδουράκη έφερε αποτέλεσμα και με σερί 0-8 ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ μείωσε 41-39, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος 42-39.

Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ήταν εξαιρετικά αμφίρροπα με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να καταφέρνει να παίρνει προβάδισμα 45-47, 6:40 πριν τη λήξη. Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ χωρίς κάποια από τις δυο να μπορέσει να ξεφύγει, μέχρι τα τελευταία 30’’ όταν ο Βερτούδος με βολή πέτυχε το 55-54 και στη συνέχεια τα φάουλ εις βάρος του ΕΡΓΟΤΕΛΗ και βολές που δόθηκαν στους γηπεδούχους τους έδωσαν στο τέλος και τη νίκη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κατραχούρας, Μακρής και Κατσαπρακάκης.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 14-15, 33-25 ημίχρονο, 42-39, 58-54

ΑΟΧ Χανιά (Χ. Παπανικολάου): Κοκολιός 19 (3), Αλεξίου 9(2), Κουτσαύδης, Θεριάκης, Κούρος, Κατράνας 4, Κολαρετάκης 3, Αδοντάκης 9, Παπαδάκης 6(2), Σκαμνάκης 8.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Κουμάκης 4, Μαϊστρέλης 13(3), Βερτούδος 9(1), Καλογεράκης 9, Μανιαδής, Χριστοδούλου 9, Μπελεφάντης, Καλλέργης, Αλετράς 7, Πυργιώτης 3.