Συνεχίζονται οι κινήσεις για τη στελέχωση της ομάδας μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ με τις ανανεώσεις των Κουμάκη και Μανιαδή, ενώ στον πρώτο της φιλικό αγώνα γνώρισε την ήττα από τον ΑΟΚ Χανιά 50-70.

Οι Μενέλαος Κουμάκης και Άγγελος Μανιαδής θα να αγωνίζονται με τη φανέλα του ΕΡΓΟΤΕΛΗ και τη νέα χρονιά. Οι δυο αθλητές είχαν συνάντηση με τους επικεφαλής του τμήματος και συμφώνησαν την παραμονή τους στην ομάδα.

Ο Άγγελος Μανιαδής είναι 21 ετών και αγωνίζεται ως γκαρντ και είναι αθλητής γέννημα θρέμμα του ΕΡΓΟΤΕΛΗ καθώς προέρχεται από την Ακαδημία του Συλλόγου. Ο Μενέλαος Κουμάκης είναι 26 ετών, παίζει φόργουορντ και θα συνεχίσει στον ΕΡΓΟΤΕΛΗ για 4η χρονιά.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΟΚ Χανιά 50-70

Έπειτα από αρκετούς μήνες οι μπασκετμπολίστες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ έδωσαν και πάλι αγώνα, φιλικό αυτή τη φορά, τον πρώτο τους στο πλαίσιο της προετοιμασίας με αντίπαλο τον ΑΟΚ Χανιά, γνωρίζοντας την ήττα 50-70 στο κλειστό του Λίντο.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με την ομάδα των Χανίων να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης στη συνέχεια και παρά την αντεπίθεση του ΕΡΓΟΤΕΛΗ στο τελευταίο δεκάλεπτο, να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 16-18, 28-39 ημίχρονο, 40-59, 50-70

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Αναστασάκης, Μαχαιριανάκης 7, Μαϊστρέλης 6, Γουμενάκης 3, Λαγουδάκης, Δουλγεράκης, Μανιαδής 2, Μπουμπάρης 8, Πελίγκος 5, Κουμάκης 7, Χαμηλάκης 6, Καραλής 6

ΑΟΚ Χανιά (Κεσαπίδης): Χουχούμης 14, Στογιάνοβιτς 6, Βαζούκης 6, Σανδραμάνης 6, Νέσης 2, Ψαρράς 4, Παπαδάκης 11, Παναρετάκης, Κουρέπης 10, Καραΐσκος 7, Τσιρογιάννης 2, Κοκκινάκης 2, Χιωτάκης, Λιβιάκης.