Σε ένα παιχνίδι, στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ε.Π.Σ.Η, με φρενήρη ρυθμό η ομάδα των Καναριών έφυγε ηττημένη από τον αγωνιστικό χώρο, αλλά με το κεφάλι ψηλά, καθώς όλοι οι αθλητές αγωνίστηκαν με πάθος και πειθαρχία.

Από τα πρώτα μόλις δευτερόλεπτα φάνηκε ότι η αναμέτρηση θα ήταν ντέρμπι, ο τερματοφύλακας της ομάδας μας, Τσεντελιέρος έκανε μία σωτήρια επέμβαση και έδωσε το έναυσμα για άμεση αντεπίθεση. Κατά τη διάρκεια του πρώτου τετάρτου της αναμέτρησης η αμυντική και ανασταλτική λειτουργία της ομάδας στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και παρά τις επιθετικές απόπειρες των γηπεδούχων δεν υπήρξε κάποιο τέρμα.

Στο 14΄η ομάδα μας έδειξε για πρώτη φορά τα δόντια της, μιας και η μπάλα χτύπησε στην αριστερή κάθετη δοκό και βγήκε εκτός γηπέδου. Με τη ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες των Καναριών πίεζαν ασφυκτικά τους Νέους Ηροδότου, στο 17΄ υπήρξε ένα εντυπωσιακό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, ενώ στο 20΄ χάθηκε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Όλες οι προαναφερθείσες φάσεις προμήνυαν το τι θα ακολουθούσε. Στο 22΄ ο Πασπαράκης ανατράπηκε εντός της μεγάλης περιοχής και κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ντολλάνι. Αυτό το τέρμα καθόρισε και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τα Κανάρια άμεσα απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων, αυτή τη φορά ύστερα από ασσίστ του Βελλίνη, ο Μαρντάρε πλάσαρε σε αφύλακτη εστία, στο 47΄. Από το σημείο αυτό και μετά, σε διάστημα 6 λεπτών η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο 60΄ ο Αμπαζάι μείωσε σε 1-2, τρία λεπτά αργότερα στο 63΄ ήρθε η ισοφάριση αυτή τη φορά από τα πόδια του Καραπαπά. Η πρώτη ολική ανατροπή του αγώνα ήρθε ύστερα από αμφιλεγόμενο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Αμπαζάι, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματά του.

Η ομάδα μας παρέμεινε πιστή στο πλάνο της, η ισοφάριση παρόλα αυτά ήρθε από μία στατική φάση με τον πιο θεαματικό τρόπο. Στο 71΄ έγινε ένα σκληρό μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου, την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Μιχαήλ Τοψής, ο οποίος επιχείρησε το απευθείας σουτ και κατάφερε να σκοράρει ένα σπάνιας ομορφιάς τέρμα, δίνοντας την αφορμή στους φιλάθλους της ομάδας που βρίσκονταν στο γηπέδου να ξεσπάσουν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Τα 90 λεπτά ολοκληρώθηκαν με το σκορ να είναι 3-3, πράγμα το οποίο σήμαινε ότι υπήρξε μισή ώρα παιχνιδιού, μιας και ο αγώνας ήταν για το θεσμό του Κυπέλλου Ηρακλείου.

Στο 92΄ ήρθε η σειρά του Γιώργου Τοψή να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα μας, η οποία με τη σειρά της πέτυχε την ολική ανατροπή του σκορ. Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης ήταν «άγριο», υπήρξαν αρκετά φάουλ, τα οποία όμως δεν αλλοίωσαν το ρυθμό της αναμέτρησης.

Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επίτευξη ακόμη δύο τερμάτων. Το πρώτο εξ αυτών σημειώθηκε στο 108΄ από το Καραπαπά, ενώ στο 117΄ ο ίδιος παίκτης ύστερα από εκτέλεση αμφιλεγόμενου για ακόμη μία φορά φάουλ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Κανάρια (Φραγκάκης): Τσεντελιέρος, Βγόντζας, Βρεττάκης, Κορνελάκης (73΄ Τοψής Γ), Τοψής Μ, Σερέτης (65΄ Μπατσελί), Βελλίνης (83΄ Φθενάκης), Μαυρογιάννης, Ντολλάνι (65΄ Ξυλούρης), Μαρντάρε (65΄ Τσατσάκης), Πασπαράκης.

Νέοι Ηροδότου (Τριβιζαδάκης): Τζάφα, Καραπαπάς, Κουρουγκιαβούρης, Λυμνιωτάκης, Μαυραντωνάκης (61΄ Σχοινάκης), Μπλεδάκης, Αμπαζάι,  Κεφαλούκος ( 49΄ Μαρκάκης), Σουκούλλι (46΄ Χωραϊτης), Τσούκαλης, Κυπριωτάκης (120΄ Μιχελάκης).

Στο τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ομάδας μας, Αντώνης Φραγκάκης,  έκανε δηλώσεις, στο πλαίσιο των οποίων είπε τα εξής:

«Προσωπικά πιστεύω ότι αρκετές φορές επηρεάζουν το παιχνίδι και εξωτερικοί παράγοντες, δεν εξαρτάται μόνο από την ομάδα μας. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά του Ηροδότου ήταν ιδιαίτερα μαχητικά, βέβαια το παιχνίδι σε κάποιες φάσεις ήταν αντιαθλητικό, λόγω του τρόπου παιχνιδιού τους και της ανοχής της διαιτητικής τριάδας, η οποία σήμερα δεν ήταν καλή. Ευτυχώς δεν υπήρξαν τραυματισμοί για καμία από τις δύο ομάδες. Δυστυχώς οι αποφάσεις των διαιτητών επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη του παιχνιδιού, όπως και τη ψυχολογία όλων των αθλητών. Ώθησαν τους ποδοσφαιριστές σε αποφάσεις επιπόλαιες και αντιαθλητικές, οι οποίες ήταν εκτός του πλαισίου της πίεσης που αναμέναμε να δεχτούμε, παρόλα αυτά προσπαθήσαμε και τις διαχειριστήκαμε και αυτές. Ήταν όμως άσχημο γιατί τα παιδιά αυτά είναι φίλοι, τέθηκαν αντίπαλοι για 120 λεπτά, αλλά παραμένουν φίλοι. Θεωρώ ότι οι διαιτητές είχαν μία άσχημη μέρα ! Δεν πειράζει … προχωράμε. Τώρα κοιτάμε το βασικό μας στόχο, ο οποίος είναι η παραμονή στην Α2 κατηγορία της Ε.Π.Σ.Η, πράγμα απαιτητικό μιας και έχουμε ένα «κοντό» ρόστερ. Όσον αφορά τη σημερινή αναμέτρηση θεωρώ ότι αδικηθήκαμε σε μεγάλο βαθμό, το παιχνίδι το ελέγχαμε όσο είχαμε τη δυνατότητα. Επιπλέον θα ήθελα να αναφερθώ και στις διαστάσεις του αγωνιστικού χώρου, οι οποίες δεν επιτρέπουν τη διεξαγωγή αγώνων, πέρα από εκείνους μικρών ηλικιών, είναι ένα πρόβλημα που όλοι το γνωρίζουν στο Ηράκλειο. Τέλος θέλω να πω συγχαρητήρια στα παιδιά της ομάδας μου, όπως και σε εκείνα του Ηροδότου, να είναι υγιείς και να έχουν μία καλή αγωνιστική χρονιά»