Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου της Ένωσης Ποδοσφαρικών Σωματείων Ηρακλείου πήραν τα Κανάρια, επικρατώντας 3-0 της ΑΕ Κρητών στο γήπεδο του ΕΓΟΗ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τα Κανάρια στο 12’ όταν έπειτα από κόρνερ του Σπανάκη η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία χωρίς κάποιος να μπορέσει να τη σπρώξει στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ όταν στην αντεπίθεση ο Σέλε πέρασε μέσα στην περιοχή και με εξαιρετικό τελείωμα πέτυχε το 0-1.

Καλές στιγμές για γκολ είχαν τα Κανάρια στο 37’ με το σουτ του Σπανάκη να καταλήγει άουτ, ενώ στο 38’ στη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία το πλασέ του Μάνου Βασιλάκη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 44’ ο Ντοβίνος εξουδετέρωσε το φάουλ του Μάνου Βασιλάκη, ενώ στις καθυστερήσεις το πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν με το πλασέ του Βιγκάκη να περνά λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι.

Εμφανώς βελτιωμένοι στην επανάληψη οι παίκτες του Παναγιώτη Κορδονούρη, έφτασαν κοντά στο γκολ στο 55’ με το σουτ του Γκούντελου να φεύγει ελάχιστα άουτ. Στο 60’ ο Μάνος Βασιλάκης με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 0-2, ενώ στο 67’ ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και πάλι ο Μάνος Βασιλάκης ανέβασε το σκορ στο 0-3, με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζιούτος Κ. και επόπτες οι Αξιώτης Ε. και Βάγιας Κ.

ΑΕ Κρητών:  Ντοβίνος, Κλάδος, Ξηνταβελονάκης, Ρέππας Μαρίνος, Παντζαρίδης (70’ Ρέππας Αναστάσιος), Ταμιωλάκης (46’ Ντάγκινης), Ριζάκης (46΄ Κεσκίνης), Σταυράτης, Βιγκάκης (56΄ Βαγκές), Γεωργιουδάκης, Ξένος.

Κανάρια: Παπαδάκης, Βασιλειάδης, Μαυροειδής (46΄ Γκουντέλος), Βασιλάκης Νίκος, Γκαρής (67΄ Διγενής), Κατσαβούνης, Σπανάκης, Βασιλάκης Μάνος, Πασπαράκης (63΄ Πάπα), Κατσούρι (57΄ Φοβάκης), Σέλε (63’ Ελ Γιαχάουι).