Μία άκρως ενδιαφέρουσα και θεαματική αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στη γυναικεία ομάδα μπάσκετ και την αντίστοιχη του Ο.Α.Χ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος γυναικών της Ε.ΚΑ.Σ.Κ.

Η ομάδας μας δεν πραγματοποίησε το ιδανικό ξεκίνημα, όσον αφορά τις εύστοχες απόπειρες για να πετύχει καλάθια. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες, αλλά όχι τόσο δημιουργικές.

Κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, τα κορίτσια της ομάδας μας πραγματοποίησαν μία εντυπωσιακή εμφάνιση, πέτυχαν συνολικά 22 πόντους, μέσα από αψεγάδιαστες συνεργασίες και γρήγορους συνδυασμούς, το αποτέλεσμα ήταν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Εργοτέλης να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν σε θέση «οδηγού», παρόλα αυτά οι αθλήτριές μας δεν εγκατέλειψαν στιγμή τη προσπάθειά τους. Έφταναν κάτω από τη μπασκέτα, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις να πετύχουν αρκετούς πόντους, αλλά δεν είχαν όλες οι προσπάθειες το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, δεν σημειώθηκαν αρκετοί βαθμοί τόσο για την ομάδα μας, όσο και για τις φιλοξενούμενες, αλλά το θέαμα παρέμεινε σε υψηλά στάνταρ, μιας και εκδηλωνόταν η μία επιθετική προσπάθεια μετά την άλλη.

Τελικό σκορ της αναμέτρησης ΓΣ Εργοτέλης - ΟΑ Χανίων 42-58

Το σκορ της αναμέτρησης ανά δεκάλεπτο: 6-16, 28-27 (σκορ ημιχρόνου), 34-46, 42-58

ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Π.): ΝΙΚΟΔΗΜΟΥ 7,ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΣΟΥ 2, ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥ Ζ. 6, ΜΑΡΚΑΚΗ 5(1), ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥ Β. 4, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗ 2, ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ 9, ΦΡΑΓΚΑΚΗ , ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ 3(1), ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ Ε. 2, ΔΙΒΙΝΗ 2.

ΟΑ Χανίων (ΦΡΑΓΚΙΟΥΔΑΚΗ): ΜΑΡΙΝΑΚΗ 2, ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ 2, ΧΑΙΔΕΜΕΝΑΚΗ 8(2), ΖΑΝΙΚΗ 6, ΠΑΠΑΔΑΚΗ 11, ΙΕΡΩΝΥΜΑΚΗ 14(1), ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΚΗ 6, ΜΑΥΡΑΚΗ 9(1), ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗ.

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, η νεαρή αθλήτρια της ομάδας μας, Πελαγία Διβινή, δήλωσε τα εξής:

«Πραγματοποιήσαμε ένα ιδιαίτερα δυνατό και αποτελεσματικό πρώτο ημίχρονο, παραμείναμε καθόλη τη διάρκειά του, πολύ κοντά στο σκορ με τον αντίπαλό μας και εν τέλει καταφέραμε να πάρουμε και προβάδισμα. Παρόλα αυτά η εικόνα του σκορ δεν ήταν αντιπροσωπευτική της προσπάθειάς μας, πράγμα που οφείλεται στις αρκετές άστοχες προσπάθειες που είχαμε, είναι ένα στοιχείο πάνω στο οποίο δουλεύουμε συνεχώς, ώστε να παίρνουμε το μέγιστο δυνατό από τα σουτ μας. Το πρωτάθλημα είναι μικρό και έχουμε το πιο νεανικό σύνολο, σήμερα αντιμετωπίσαμε μία ομάδα, η οποία απαρτίζεται με αθλήτριες με πολύ περισσότερη εμπειρία, σε σχέση με εμάς. Για αυτό και είμαι ιδιαίτερα υπερήφανη για όλες τις συμπαίκτριές μου και τη προσπάθεια που κάναμε, ανεξάρτητα αν δεν αξιοποιήσαμε την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Συνεχίζουμε τη προσπάθειά μας, συγχαρητήρια στην ομάδα του Α.Ο.Χ.»