Ήττα 3-2 για τις Γυναίκες ΕΡΓΟΤΕΛΗ από την ΑΕΛ στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο για την 3η αγωνιστική των play offs της Α’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ και στην πρώτη φάση του αγώνα άνοιξαν το σκορ όταν στο 8’ μετά από λάθος της άμυνας η Στρουμπέλοβα έκλεψε τη μπάλα, πέρασε στην περιοχή και με πλασέ πέτυχε το 0-1. Λίγο αργότερα στο 10’ ο διαιτητής Μόσχου είδε πέναλτι στο μαρκάρισμα της Σιδηρά στην Στρουμπέλοβα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε η Κοντού, με την Στριλιγκά να αποκρούει.

Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ έφερε τον αγώνα στα ίσια όταν στο 11’ η Ξέρα με μακρινή μπαλιά τροφοδότησε την Μπράουν και αυτή με ωραία ατομική ενέργεια ισοφάρισε 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα στο 16’ η Δρακωνάκη με ωραίο σουτ είδε τη μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκαριών, με τις Θεσσαλές  να «απαντούν» με δικό τους δοκάρι στο 27’ σε προβολή της Σεάρα

Καλή στιγμή για γκολ είχε ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ στο 40’ όταν το καλοκτυπημένο φάουλ της Κιουτάχιαλη ανάγκασε τη Βλασιάδου σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Σωτηριάδη με κεφαλιά σημείωσε το 1-2, με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ανέβασε την απόδοσή του και στο 47’ έχασε ευκαιρία για γκολ με το σουτ της Κιουτάχιαλη το οποίο έβγαλε η Βλασιάδου, στο 49’ όμως μετά από κόρνερ της Κιουτάχιαλη η Ραπάνη με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας 2-2

Η ΑΕΛ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ στο 65’ όταν η Στρουμπέλοβα με ωραίο, δυνατό, μακρινό σουτ έκανε το 2-3. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να «απαντήσουν» όμως στο 66’ έχασαν τεράστια ευκαιρία με την Σιδηρά να δίνει στην Μπράουν η οποία βγήκε μόνη της με την Βλασιάδου, πλασάροντας όμως επάνω της, ενώ στο 70’ η Τζόνσον έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή, μπήκε μέσα, πέρασε και την Βλασιάδου πλασάροντας από πλάγια δεξιά θέση, με τη μπάλα να περνά σύριζα άουτ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μόσχος και επόπτες οι Καφεσάκης και Κοκοτσάκης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στριλιγκά, Κιουτάχιαλη (79’ Φανουράκη), Δρακωνάκη, Μπράουν (88’ Σαριδάκη), Τζόνσον, Σιδηρά, Ραπάνη, Κωνσταντοπούλου, Γουνάκη, Ξέρα (58’ Καλέση), Δρακογιαννάκη (79’ Ξυλούρη).

ΑΕΛ: Βλασιάδου, Παυλοπούλου (92’ Μούκα), Σεάρα, Κοντού, Σωτηριάδη, Στρουμπέλοβα, Μούστο, Καστάνον, Γούλα (90’ Τσαραντάνη), Ρήγα.