Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Γυναικεία ομάδα του ΕΡΓΟΤΕΛΗ από την ΑΕΚ Μεσολογγίου με 2-1 στο γήπεδο της ΕΠΣΑιτωλοακαρνανίας για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας Γυναικών.

Σε έναν δυνατό αγώνα όπου ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, μόλις στο 3ο λεπτό η Σιδηρά έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ όταν το σουτ της σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 6’ η Τζόνσον με ατομική προσπάθεια και ωραίο πλασέ είδε την μπάλα να καταλήγει μόλια άουτ.

Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 9’ το σουτ της Φανουράκη πέρασε μόλις άνω από το δοκάρι της Παναγιωτοπούλου, όπως και στο 13’ το σουτ της Σιδηρά. Στο 39 ήταν η σειρά της Τζόνσον να φτάσει κοντά στο γκολ όμως η κεφαλιά της Τζόνσον κατέληξε μόλις άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα στο 44’ έγινε το 1-0 από την Βρανά-Τριανταφύλλου με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έπειτα από ολιγωρία της άμυνας, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Η υπεροχή του ΕΡΓΟΤΕΛΗ καρποφόρησε στο 62’ όταν η Τζόνσον με ατομική προσπάθεια ισοφάρισε 1-1, όμως στο 76’ η Μόκα με απευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, καθώς στο 84’ το σουτ της Μπράουν κτύπησε στο κάθετο δοκάρι, δεύτερο για τις φιλοξενούμενες στην αναμέτρηση.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πετρόπουλος και επόπτες η Σταθοπούλου και η Αβραμόπουλου.

ΑΕΚ Μεσολογγίου:  Παναγιωτοπούλου, Βρανά-Τριανταφύλλου (85’ Πετσίνη), Γατσούλια, Μόκα, Γρομητσάρη, Πρασσά, Βάτσικα, Ματίκα, Σταυροπούλου (62’ Γεωργίου), Λαζανά, Ευθυμίου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Γρηγοριάδου, Δρακωνάκη, Μπράουν, Τζόνσον, Σιδηρά, Ραπάνη, Κωνταντοπούλου, Φανουράκη, Γουνάκη (62’ Σαριδάκη), Σημαιάκη (52’ Ξυλούρη), Συμεωνίδη.