Βαθμούς χρυσάφι και μάλιστα με εμφατικό τρόπο πέτυχε η ομάδα μας επί της ΑΕ Καραϊσκάκης στο Παγκρήτιο στάδιο.

Οι κιτρινόμαυροι πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επιβλήθηκαν 4-1 των Αρτινών με δυο γκολ του Καϊπερ ο οποίος έφτασε τα 20 γκολ και είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος και απο ένα τέρμα των Σταματάκου Ιατρούδης.

Ο Εργοτέλης είχε τον πλήρη έλεγχο και την κατοχή της μπάλας από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού. Οι παίκτες μας μπήκε δυνατά και αποφασισμένα στο παιχνίδι, ψάχνοντας τον τρόπο να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι σε μια ομάδα που παρατάχθηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς.

Στο 29’ σε φάουλ και σε ωραίο συνδυασμό των Μπουτσάκη και Σταματάκου ο Καραγιαννίδης πρόλαβε την τελευταία στιγμή να διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Στο 35’ ο Θεολόγου έδιωξε με το χέρι το γυριστό σουτ του Κάιπερς και ο δαιιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Βέλγο επιθετικό να ευστοχεί από τα 11 βήματα ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα μας.

Στην επανάληψη,  οι παίκτες μας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αποφασισμένοι να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη, κάτι το οποίο έκαναν στο 67’ με τον Σταματάκο να κάνει το 2-0. Δυο λεπτά αργότερα και πάλι ο Κάιπερς με κοντινό πλασέ μετά από γέμισμα του Έφορντ ανέβασε το σκορ στο 3-0.

Στο 87’ ο Ιατρούδης, ο οποίος λίγα λεπτά πριν είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι  έκλεψε τη μπάλα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 4-0.

Οι Αρτινοί το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να βάλουν το γκολ της τιμής στο 90+2’ όταν ο Λουκίνας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Κατσιμήτρο, το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ γραφοντας το τελικό 4-1.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Πάτας, Μπουρσέλης (71’ Μπούζας), Τσέλιος, Μπουτσάκης (82’ Μπρους), Καϊπερς, Εφορντ (77’ Ιατρούδης), Σταματάκος.

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ  (Σάκης Παπαβασιλείου): Ραχιώτης, Παπανίκου, Τσοντάκης, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Άτσκα (69’ Λουκίνας), Δημητριάδης (58’ Ρανγκέλοφ), Ψιάνος, Κόλλινς, Ευαγγέλου, Κυριάκης (80’ Γούλας).