Ένα ιδιαίτερα βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο έδειξε ο Eργοτέλης στο δυνατό φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο Παγκρήτιο στάδιο κόντρα στην ομάδα του ΟΦΗ μια εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Football League.

Ένα καλό παιχνίδι από αγωνιστικής πλευράς με πολλές φάσεις ανάμεσα στις δύο εστίες με τον ΟΦΗ να παίρνει την νίκη με 2-0. Η ομάδα μας πολύ καλή στο επιθετικό κομμάτι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις αλλά και άτυχη συγχρόνως  καθώς τρεις φορές σημάδεψε το δοκάρι δυο στο πρώτο ημίχρονο και μια στο δεύτερο.

Μόλις στο 13’ του παιχνιδιού είχαμε την πρώτη καλή φάση με την ομάδα μας να χάνει την ευκαιρία να ανοιξει το σκορ όταν σε μπαλιά του Μπουρσέλη ο Ροβίθης με πολύ ωραίο σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 33’ έγινε το 0-1 μετά από πέναλτι. Πιο συγκεκριμένα ο διαιτητής έδωσε πέναλτι όταν ο Ορτέγκα πέρασε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μαζουλουξή, Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Χαντί στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Εννεα λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει  όταν σε μπαλιά του Σταματάκου το δυνατό σουτ του Μπουρέλη χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου  ο Χαντί μόνος του με την εστία πλάσαρε άουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ροβίθης πλάσαρε πολύ όμορφα με τον Σερτζο να απομακρύνει την μπάλα απο την κλειστή γωνία.

Στο 56’ο Λεάλ με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι και στο στο 61’ Σερτζος απομάκρυνε με δυσκολία σουτ του Ροβίθη ενώ ο ίδιος παίκτης στο 65’ μετά από πολύ ωραία αντεπίθεση του Αγγελόπουλου και μπαλιά του Σταματάκου σε κενή εστία σημάδεψε για τρίτη φορά το αντίπαλο δοκάρι.

Νέα χαμένη ευκαιρία στο 67 με τον Εφόρντ ο οποίος σε μπαλιά του Ροβίθη δεν προλαβε να κάνει την προβολή με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 74’ ο Λαδάς έδιωξε σουτ του Οικονόμου για να έρθει το 78’ όπου έγινε το 0-2 με προβολή του Όγκμποε.

Διαιτητής του παιχνιδιού ήταν ο Κουναλάκης, με βοηθούς τους Παπαδάκη και Μαυραντωνάκη.

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Λαδάς, Λαμπάκης, Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Βογιατζής, Μπουτσάκης (75’ Ιατρούδης), Αγγελόπουλος, Μπουρσέλης (60’ Έφορντ), Σταματάκος, Ροβίθης (82’ Μανουσάκης).

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος (54' Οικονόμου, 84’ Πλευράκης), Ορτέγκα (54’ Όγκμποε), Κουσκουνάς (54’ Μάνος), Χαντί (54’ Κουτσιανικούλης), Μάρτος (54’ Λεάλ), Παπαστεριανός (54’ Πουρτουλίδης), Κομεσίδης (54’ Σιώπης), Κοιλιάρας (54’ Παπατόλιος), Ζιαμπάρης (64’ Ρούσσος), Ποτουρίδης.