Την 2η διαδοχική του νίκη πανηγύρισε σήμερα ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε στη Ρόδο με 3-0 της ομώνυμης ομάδας για την 17η μέρα του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα μας, με εξαίρεση το πρώτο μισάωρο, είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, επιδεικνύοντας θέληση, πάθος και αποφασιστικότητα για τη νίκη.

Στο 1ο ημίχρονο η Ρόδος ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 6’, όταν έπειτα από λάθος του Μπάτζιου και συρτή σέντρα του Ευγενικού από τα δεξιά ο Στεφανίδης βρέθηκε τετ α τετ με τον Βασιλειάδη, ο οποίος όμως έκανε καταπληκτική εξ' επαφής απόκρουση διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Στη συνέχεια η ομάδα μας σιγά - σιγά πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε για πρώτη φορά στο 22’ με κεφαλιά του Μισέλ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λεάλ. Οι επόμενες καλές στιγμές λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου άνηκαν πάλι στον Εργοτέλη, με τον Σερτζίνιο (40’) και Κατσικοκέρη (42’) να μην βρίσκουν στόχο.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά, πήραν την κατοχή της μπάλας, έκλεισαν τους γηπεδούχους στην περιοχή τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 50’ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Λεάλ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παράθυρο του τέρματος. Η υπεροχή του Εργοτέλη είχε ως αποτέλεσμα ακόμη μια σημαντική ευκαιρία στο 63’ με τον Καϊμακαμούδη να σουτάρει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι μετά από ωραία κάθετη πάσα του Σερτζίνιο. Δύο λεπτά όμως αργότερα (65’) ο Καϊμακαμούδης δεν αστόχησε και πέτυχε το 2-0 από κοντά. Στη συνέχεια η ομάδα μας μείωσε τον ρυθμό της και έκανε άψογη διαχείριση του παιχνιδιού, σκοράροντας μάλιστα εκ νέου στο 83’, όταν ο Λεάλ εκτέλεσε κόρνερ και ο Βογιατζής με ωραία γυριστή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΡΟΔΟΣ: Πάππος, Τζημογιάννης, Καντιμοίρης, Μοσχάκης (59’ Χατζηλιόντας), Κασαπάκης (84’ Τζιβίλογλου), Ανδρίκος, Κωνσταντίνου, Κουρούπης, Ευγενικός, Στεφανίδης (75’ Ιμεραλιλάι), Τορεζάνι.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Τζανής, Μπάτζιος, Νιάρος, Γκοτσούλιας (46’ Βογιατζής), Μισέλ, Μίνγκας (57’ Καϊμακαμούδης), Σερτζίνιο, Λεάλ (88’ Μανουσάκης), Κατσικοκέρης.